Pomniejszenie czcionkiNormalny rozmiar czcionkiPowiększenie czcionkiWersja kontrastowa

Samorząd Województwa Pomorskiego

Aktualności

Rusza budowa autostrady elektroenergetycznej dla Pomorza

Wkrótce rozpocznie się budowa linii 400 kV Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo. Nowe połączenia elektroenergetyczne są niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa naszego regionu. Sprawna realizacja inwestycji będzie zależała od dobrej współpracy wykonawcy z lokalną społecznością i władzami gmin. To główne wnioski płynące z konferencji elektroenergetycznej w Szymbarku, która odbyła się 15 czerwca 2016 r.

Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Wody Zalewu Wiślanego w okolicach Tolkmicka i Fromborka staną się areną VII Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków. Impreza odbędzie się od 30 czerwca do 3 lipca 2016 r. Wydarzenie – poza wymiarem sportowym i promocją żeglarstwa w regionach przygranicznych obu państw – ma również na celu wzmocnienie relacji mieszkańców regionów przybrzeżnych Zalewu Wiślanego w Polsce i Zalewu Kaliningradzkiego w Obwodzie Kaliningradzkim.

Do Przerwy 0:1

Wiosenna edycja sportowych zmagań amatorskich drużyn piłkarskich z cyklu Do Przerwy 0:1 odbędzie się na boiskach na gdańskim Przymorzu i Zaspie w sobotę, 18 czerwca 2016 r. W rywalizacji będą uczestniczyć sześcioosobowe zespoły. Wydarzenie honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wygodne podróże z Grudziądza do Malborka

Dobre połączenia kolejowe dla mieszkańców województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego to efekt rewitalizacji linii pomiędzy Gardeją a Malborkiem. Marszałek województwa pomorskiego i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach RPO wyremontują tory, perony i przejazdy kolejowo-drogowe. To kolejne wspólne przedsięwzięcie realizowane z województwem pomorskim poprawiające dostęp do kolei. Projekt o wartości prawie 270 mln zł zostanie zrealizowany do 2020 r.

Znamy najlepszą pomorską potrawę

Restauracja Zielona Brama z Przywidza wygrała konkurs kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki". Zwycięstwo zapewniła jej szmurowana gęś. Konkurs towarzyszył X Pomorskiemu Świętu Produktu Tradycyjnego, które odbyło się 12 czerwca 2016 r. w Gdańsku-Oliwie.

O odpowiedzialności za jakość edukacji

W poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku, w Auli Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbyło się 2. posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej. Tematem przewodnim minionego spotkania była odpowiedzialność jednostek samorządu terytorialnego za jakość edukacji.

Nowy rozkład jazdy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Samorząd województwa pomorskiego przekazał PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o. do realizacji nowy rozkład jazdy pociągów na liniach kolejowych obsługiwanych w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który obowiązywać będzie od grudnia 2016 r. Mimo mniejszej liczby pociągów, organizatorowi przewozów udało się przygotować jak najlepsze rozwiązania komunikacyjne, umożliwiające dojazd mieszkańcom Kaszub do Trójmiasta. Największą zmianą będzie skierowanie połączeń pomiędzy Kościerzyną a Gdynią przez Gdańsk Wrzeszcz. Dziesięć par pociągów obsługujących to połączenie pojedzie przez Wrzeszcz, trzy pozostałe linią 201 przez stację Gdańsk Osowa.

Teatr Muzyczny w Gdyni ma nową kurtynę

Jest imponująca, granatowa, wykonana z aksamitu i subtelnie zdobiona. Ma 18 metrów szerokości, 9 metrów wysokości i waży 300 kg. Może być podsuwana do góry, rozsuwana na boki oraz podpinana w stylu wagnerowskim. Teatr Muzyczny zaprezentował nową, największą w Polsce, kurtynę.

Konferencja dla organizacji pozarządowych

Możliwości dla organizacji pozarządowych w ramach RPO WP będą tematem konferencji, która odbędzie się w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w środę, 22 czerwca 2016 r.

AgroTargi w Lubaniu zakończone

Do Lubania, 4 i 5 czerwca 2016 r. zjechali wystawcy, hodowcy oraz odwiedzający z terenu całej Polski. Wszystko za sprawą XXV Jubileuszowych Pomorskich AgroTargów, jednej z największych imprez targowo-wystawienniczych w województwie pomorskim, którym towarzyszyła Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych.

Archiwum wiadomości

Z prac zarządu i sejmiku

SOBOTA, 25 czerwca

16.00 Władysławowo, OPO Cetniewo

Wicemarszałek Wiesław Byczkowski weźmie udział w XVII edycji Alei Gwiazd Sportu.

19.00 Gdańsk, Opera Bałtycka

Członek zarządu Hanna Zych-Cisoń weźmie udział w spektaklu pt. „Tristan i Izolda", podczas którego wręczy nagrodę honorową w imieniu Marszałka Województwa pani Izadorze Weiss.

 

PONIEDZIAŁEK, 27 czerwca

10.00 Gdańsk, Urząd Marszałkowski

Członek zarządu Hanna Zych-Cisoń weźmie udział w konferencji pn. Epidemiologia i komunikacja. I warsztaty dla Szpitali. Program EPIKOM.PL.

 

WTOREK, 28 czerwca

12.00 Gdańsk, Urząd Marszałkowski

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski wezmą udział w uroczystości podpisania umów w ramach RPO. Przedmiotem projektów jest przeprowadzenie kompleksowej i głębokiej modernizacji energetycznej i termomodernizacji w budynkach użyteczności publicznej. 

 

ŚRODA, 29 czerwca

11.00 Gdańsk, Urząd Marszałkowski

XXIII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego

 

CZWARTEK, 30 czerwca

11.00 Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta

Marszałek Mieczysław Struk weźmie udział w uroczystości wręczenia Wielkiego Krzyża Zasługi Republiki Federalnej Niemiec prof. Edmundowi Wittbrodtowi.

 

PIĄTEK, 1 lipca

10.00 Tolkmicko

Marszałek Mieczysław Struk będzie uczestniczył w otwarciu 7 regat o Puchar Trzech Marszałków (Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Obwód Kaliningradzki).

 

Ramowy kalendarz prac Zarządu i Sejmiku Województwa Pomorskiego

Pod patronatem marszałka

 • Relacja z Pucharu Bursztynowego Psa
  event
  22.06.2016,
 • Wojewódzkie Obchody 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Pelplinie
  event
  18.06.2016,
 • Do Przerwy 0:1
  event
  18.06.2016,
// ]]>