
Opłaty środowiskowe to opłaty, które zobowiązani są wnosić przedsiębiorcy lub osoby prywatne, za korzystanie ze środowiska. Chodzi tu m.in. o wypuszczanie do atmosfery gazów czy pyłów, odprowadzanie ścieków lub czerpanie wody z ujęć powierzchniowych lub głębinowych.

Głównym celem sporządzenia i wdrożenia Programów Ochrony Powietrza jest przywrócenie naruszonych standardów jakości powietrza w stosunku do przekroczonego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w 2018 roku.

Rejestr BDO, czyli Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, to inaczej Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.

Samorząd województwa pomorskiego prowadzi inwestycje związane z termomodernizacją budynków będących własnością samorządu. To zarówno budynki jednostek kultury, jak i oświatowe czy służby zdrowia. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt podzielony został na trzy etapy. Jego łączna wartość to prawie 20,5 mln zł.

Jakość powietrza w województwie pomorskim jest lepsza niż w innych regionach kraju. Istnieją jednak miejsca, gdzie stan powietrza nie jest zadowalający. Co najmniej 48 proc. ludności Pomorza narażone jest na oddychanie powietrzem z wysokim stężeniem benzo(a)pirenu, który jest bardzo szkodliwym związkiem powstającym w wyniki spalania paliw stałych w domowych instalacjach cieplnych.

Użytki rolne zajmują 50 proc. powierzchni województwa pomorskiego. Natomiast przeciętna powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwach wynosi prawie 19 ha, co plasuje region na trzecim miejscu w skali kraju pod tym względem.

Celem głównym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Program realizuje sześć priorytetów wyznaczonych dla unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Rybołówstwo jest jednym z ważnych elementów pomorskiej gospodarki. Wody śródlądowe zajmują 3,8 proc. powierzchni województwa, a w rybołówstwie bałtyckim zatrudnionych jest ok. 2 tys. osób. W Pomorskiem w ośrodkach hodowli ryb najbardziej rozwinięte są chów i hodowla ryb łososiowatych (głównie pstrąga tęczowego) oraz karpia.