Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/wyb.jpg Przed nami II tura wyborów samorządowych i 41 zwycięzców do wyłonienia w regionie

Przed nami II tura wyborów samorządowych i 41 zwycięzców do wyłonienia w regionie

FOT. CANVA.COM
19.04.2024
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
AUTOR
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
19.04.2024

Pierwsza tura w wyborach samorządowych nie wszędzie przyniosła rozstrzygnięcie. Z tego powodu już w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się ponowne głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W województwie pomorskim do obsadzenia zostało 41 stanowisk.

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, kandydat powinien uzyskać powyżej połowy oddanych, ważnych głosów. Jeśli jednak tak się nie stanie oznacza to powtórne przeprowadzenie głosowania.

Kto zostanie prezydentem Gdyni?

W wyborach, które odbyły się 7 kwietnia 2024 r. województwo pomorskie zakończyło głosowanie z frekwencją 51,42 proc. Oficjalne wyniki z pierwszej tury nie wszędzie pozwoliły na ogłoszenie zwycięzcy w walce o stanowisko przedstawiciela organów wykonawczych. W Trójmieście w dwóch miastach, Gdańsku i Sopocie, jednogłośnie pierwsza tura wyłoniła zwycięzców na stanowisko prezydenta miasta. Zaskoczeniem okazała się sytuacja w Gdyni. Po 26 latach od władzy zostaje odsunięty Wojciech Szczurek, a o jego miejsce w dogrywce walczyć będą Aleksandra Kosiorek, 39-letnia prawniczka oraz Tadeusz Szemiot, 48-letni kandydat KO.

Na wyniki II tury wyborów prezydenta miasta w województwie pomorskim czekają również Słupsk, Tczew oraz Wejherowo. Pozostałe 37 stanowisk, na które mają zostać wyłonieni zwycięzcy w tych wyborach, dotyczą wójtów oraz burmistrzów.

Cisza wyborcza

Mimo, że tym razem głosowanie nie obejmuje całego kraju, to jednak cisza wyborcza tak. Zacznie się o północy z piątku, 19 kwietnia na sobotę, 20 kwietnia. Trwać będzie do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21:00 w niedzielę 21 kwietnia. W tym czasie obowiązują zasady, których złamanie może skutkować karą grzywny. Zabronione jest agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów, wywieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, czy organizacja spotkań dotyczących wyborów.

W lokalach wyborczych zakazane jest eksponowanie symboli, znaków oraz napisów, które kojarzone są z kandydatami lub komitetami wyborczymi. Agitacja nie jest również dopuszczona w Internecie. Cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeżeli zostanie podjęta decyzja o wydłużeniu czasu głosowania.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.