Pojazdy zostaną dostarczone najpóźniej do IV kwartału 2025 r.

Uruchamiamy opcję

Umowa na dostawę jednego pociągu oraz, w ramach opcji, kolejnych dziewięciu została podpisana 16 sierpnia 2023 r. z nowosądeckim Newagiem.

– Uruchomienie opcji było uzależnione od pozyskania dofinansowania z KPO – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W marcu 2024 r. Centrum Unijnych Projektów Transportowych rozstrzygnęło konkurs na dofinansowanie zakupu taboru. Pomorski projekt był jednym z trzech, który wsparcie otrzymał.

– Co ważne, dostaliśmy dofinansowanie w takiej wysokości o jakie wnioskowaliśmy. To kwota około 250 mln zł. Dzięki temu na Pomorze trafi nie jeden a 10 pociągów Impuls – podkreśla marszałek.

Całkowita wartość zakupu 10 składów to ponad 350 mln zł. Pojazdy powinny zacząć wozić Pomorzan pod koniec 2025 r. Kontrakty zawarte z nowosądeckim Newagiem w latach 2023-2026 opiewają na łączną kwotę ok. 1,6 mld zł.

Kupujemy dla was

Podpisana 16 kwietnia 2024 r. przez Zarząd Województwa Pomorskiego Decyzja oznacza, że w latach 2023-2026 Newag wyprodukuje dla naszego regionu 45 pociągów. Dziesięć już wozi pasażerów, a kolejnych sześć przyjedzie jeszcze w tym roku.

– Dzięki temu możemy konsekwentnie rozwijać tak lubiany przez mieszkańców regionu transport kolejowy. W końcu to właśnie Pomorzanie najchętniej w Polsce jeżdżą koleją – zaznacza marszałek Struk.

Dziewięć pojazdów „z opcji” przeznaczonych będzie do ruchu regionalnego.

Komfortowa podróż

Pojazdy, które zostaną dostarczone w ramach prawa opcji przeznaczone będą do obsługi połączeń regionalnych. Podobnie jak w przypadku poprzednio kupowanych pojazdów, nowe pociągi mają mieć klimatyzację, sieć wi-fi, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory AED. Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwał monitoring. Pojazdy będą posiadać m.in. miejsca oznaczone jako uprzywilejowane, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie również wydzielona przestrzeń do przewozu rowerów.