Technologie kosmiczne i satelitarne mają szerokie zastosowanie, zarówno w gospodarce, jak i naszym życiu codziennym. Wachlarz tych możliwości jest bardzo szeroki i stanowił punkt wyjścia do rozmów w naszym regionie podczas pierwszego z cyklu trzech spotkań w ww. temacie. Na spotkaniu 20 listopada zaprezentowano m.in. przykłady projektów realizowanych z powodzeniem w chwili obecnej, np. projektów typu enablers pozwalających na łączenie danych satelitarnych z rozwiązaniami loT, a także aplikacji wykorzystujących dane satelitarne w gospodarce morskiej. Spotkanie było również okazją do lepszego, wzajemnego poznania się podmiotów skupionych wokół tematu oraz możliwości nawiązania współpracy. Województwo pomorskie posiada znaczący potencjał w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, który warto wykorzystać, dalej budować i rozwijać.
Celem cyklu spotkań jest utworzenie w regionie centrum innowacji dedykowanego zastosowaniu technologii kosmicznych i satelitarnych w gospodarce morskiej. Dodatkowo, wypracowanie modelu współpracy z zakresie wdrażania do gospodarki morskiej rozwiązań opartych na technologiach kosmicznych i satelitarnych, będzie stanowiło regionalny wkład do priorytetowego Krajowego Programu Kosmicznego.
Materiały do pobrania – prezentacje ze spotkania 20 listopada:
- Przedsięwzięcia morskie w Krajowym Programie Kosmicznym – Bogdan Wiszniewski, Polska Agencja Kosmiczna;
- Przykłady aplikacji wykorzystującej dane satelitarne w gospodarce morskiej – Marek Moszyński, Wiceprezes ds. nauki Polskiej Akademii Kosmicznej;
- Parking gets smart – Damian Derebecki PICTEC, Rafał Glazik, Polish Union of Active Mobility;
- SCOTT Secure Connected Trustable Things – możliwości technologii IoT – Łukasz Kulas, Politechnika Gdańska.