Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/gdansk_polexit_protest.jpg Gdańsk, protest przeciwko wyjściu Polski z UE. Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Zostajemy w Unii! Tysiące ludzi na prounijnych manifestacjach na Pomorzu

Gdańsk, protest przeciwko wyjściu Polski z UE. Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl
10.10.2021
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
10.10.2021

Na Długim Targu w Gdańsku tysiące mieszkańców głośno wyraziło swoje poparcie dla Unii Europejskiej. W tym samym czasie odbyły się manifestacje w Sopocie i Gdyni. To protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek, 7 października stwierdził, że prawo krajowe jest ważniejsze od prawa Unii Europejskiej.

Manifestacje na Długim Targu, na molo i na skwerze Kościuszki rozpoczęły się przed godziną 18.00 w niedzielę, 10 października 2021 r.

„Zostajemy w UE” – Pomorze jednym głosem

Podczas wiecu w Gdańsku, przed Dworem Artusa zawisła ogromna flaga unijna. Na pytanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz: „Zostajemy w UE?”, tłum manifestujących odpowiedział głośno: „Zostajemy!”.

Zdaniem prezydent Gdańska, pełzający polexit – jak się wyraziła – niestety, stał się faktem. Aleksandra Dulkiewicz podkreślała, że unijne prawo chroni obywateli i ma służyć im, a nie umacnianiu reżimów.

– Każdy, kto działa na rzecz najmniejszego kroku wyjścia Polski z UE, szkodzi interesom naszej ojczyzny. Bo interesem Polski jest współtworzenie Unii Europejskiej, współdecydowanie o kierunku jej rozwoju. O to właśnie walczyły całe pokolenia Polek i Polaków – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Na manifestacji w Gdańsku przemawiali m.in.: były prezydent Lech Wałęsa, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

– Unia Europejska to nasze bezpieczeństwo i dobrobyt. Jesteśmy tu, bo nie pozwolimy, by ktokolwiek deptał marzenia naszych ojców i przyszłość naszych dzieci – mówiła europosłanka Adamowicz.

Marszałek Bogdan Borusewicz, podkreślał z kolei, że Unia Europejska to nie tylko pieniądze, ale także nasze bezpieczeństwo w tej części Europy.

– Nie pozwolimy na to, by zniszczyli nam nasze miejsce w Europie, by deptano praworządność. Zbieramy się kolejny raz i będziemy się zbierali, ile razy trzeba będzie – zapowiedział marszałek Borusewicz.

Gdańsk, protesty przeciwko polexitowi. Fot. mat. prasowe

Gdańsk, protesty przeciwko polexitowi. Fot. mat. prasowe

– Tak tłumnie, jak jesteście dzisiaj, bądźcie jutro i pojutrze. A jak trzeba będzie, to za pół roku i za rok. To nie będzie krótki marsz. Odejście tej ekipy jeszcze trochę potrwa. Bądźmy razem wtedy, kiedy będzie to potrzebne – mówił poseł Piotr Adamowicz.

W Sopocie manifestacja odbyła się na molo. Zgromadzeni odśpiewali hymny Polski, a potem „Odę do radości”. „Wolna Polska, europejska” – skandował tłum. Podczas wiecu prezydent miasta Jacek Karnowski mówił, że winnym wszystkiego jest Jarosław Kaczyński, który wprowadził stan wyjątkowy. Nie po to, by bronić granicy z Białorusią, a po to, by Polakom zrobić coś złego, a tym złym jest wyprowadzanie kraju z Unii Europejskiej. To wszystko jest z góry przemyślane – mówił prezydent Karnowski.

W Gdyni jeszcze przed godz. 18.00 na skwerze Kościuszki zebrał się tłum protestujących. Manifestacje w obronie obecności Polski w UE odbyły się też m.in. w Bytowie, Kosakowie, Nowym Dworze Gdańskim.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.