Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/02/kociewiacy_plachandry.jpg Kociewiacy podczas Wielkich Plachandrów. Fot. mat. prasowe

Co roku 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia

Kociewskie Wielkie Plachandry. Fot. mat. prasowe

Święto Kociewia obchodzone jest od 2007 roku. Zostało ustanowione w dwusetą rocznicę udokumentowanego zapisu nazwy „Gociewie”.

Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Ten właśnie fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 r., wysłany z Nowego nad Wisłą, jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu Kociewie. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2007 r. ustanowiono dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.

Kociewie

To etniczno-kulturowy region Pomorza Gdańskiego, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy i we wschodniej części Borów Tucholskich. Kociewie leży nad trzema rzekami – Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. Zamieszkuje go ok. 340 tysięcy mieszkańców. Zajmuje około 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim są to w całości powiaty starogardzki i tczewski oraz fragmenty powiatów: gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego, a w województwie kujawsko-pomorskim – spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego.

Pokrzyżackie fortyfikacje i nie tylko

Na Kociewiu znajdują się trzy fortyfikacje pokrzyżackie w miejscowościach Świecie, Nowe i Gniew. Nad regionem góruje pocysterski zabytek architektury – bazylika katedralna i Muzeum Diecezjalne w Pelplinie z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga. Na uwagę zasługują też Tczew z zabytkowymi mostami starszymi niż wieża Eiffla w Paryżu i Starogard Gdański – stolica Kociewia.

Najstarsza miejscowość

Kociewie może pochwalić się jedną z najstarszych miejscowości w Europie. Jej nazwa Scurgeon lub Scurgon, czyli Skórcz, widnieje już na mapie Ptolemeusza, powstałej w pierwszych wiekach naszej ery. Są jednak historycy, którzy kojarzą ten wyraz ze Szczecinkiem lub Koszalinem. W Skórczu istnieją głębinowe wody artezyjskie – samoczynnie wypływające na powierzchnię ziemi. To unikatowa atrakcja turystyczna regionu.

Znani Kociewiacy

Wśród znanych Kociewiaków można wymienić m.in. króla Jana Sobieskiego, naukowca i badacza Johanna Reinholda Forstera, piłkarza Kazimierza Deynę, tenisistę stołowego Andrzeja Grubbę, animatora muzycznego Stanisława Cejrowskiego, muzyka Grzegorza Ciechowskiego, reżysera, scenarzystę i autora opowiadań Sławomira Pstronga, trenera piłki ręcznej Bogdana Wentę, pięcioboistkę Oktawię Nowacką oraz aktorkę Dorotę Landowską i piosenkarkę Annę Szarmach.

Kociewskie wyróżnienia

By docenić zasłużonych Kociewiaków, przyznawany jest tytuł Ambasadora Kociewia, a dobrze zapowiadającym się młodym ludziom – wyróżnienie Perełka Kociewia. Pierwszym Ambasadorem Kociewia w kategorii indywidualnej został Wojciech Cejrowski, w kategorii zbiorowej – zespół folklorystyczny Modraki z Pelplina. Perełkami Kociewia wyróżniono Izabelę Czogałę z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim i Patryka Podwojskiego, katedralnego organistę ze Zblewa.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.