Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ponad 1500 miejsc pracy, a w ich powstaniu pomogło Biuro Obsługi Inwestora. Tak działa Invest in Pomerania

Ponad 1500 miejsc pracy, a w ich powstaniu pomogło Biuro Obsługi Inwestora. Tak działa Invest in Pomerania

Dwóch mężczyzn rozmawia

Wizyty studyjne, pytania od potencjalnych inwestorów, ale przede wszystkim kompleksowe wsparcie nowych pracodawców na Pomorzu. Dział Obsługi Inwestora inicjatywy Invest in Pomerania podsumował 2019 rok. Okazał się on bardzo dobry.

 

Biuro Obsługi Inwestora prowadzone jest przez Agencję Rozwoju Pomorza we współpracy z m.in.  pomorskimi samorządami.

 

Bardzo dobry rok

W 2019 r. Biuro Obsługi Inwestora prowadziło 110 zupełnie nowych projektów inwestycyjnych. Były to projekty z różnych branż – 80 to projekty przemysłowe, ale pozostałe 30 to projekty sektora usług dla biznesu. A ten drugi sektor staje się właśnie pomorską specjalnością. Swoje centra otworzyły takie firmy jak Juul czy Maersk Drilling. Łącznie w 2019 r. udało się utworzyć 1545 nowych miejsc pracy. Największym nowym pracodawcą została firma AQ Wiring, która otworzyła zakład produkcyjny w Linowcu oraz centrum usług wspólnych Hapag Lloyd, w którym pracuje 300 osób.

 

Inwestorzy pytają

Invest in Pomerania odpowiada też na pytania napływające z całego świata, głównie te dotyczące pomorskiej gospodarki. Inwestorzy pytają także o konkretne oferty terenów inwestycyjnych czy powierzchni biurowych. Takich zapytań było 110. Zorganizowanych zostało też 36 wizyt inwestorskich. Na przykład w czerwcu gościli partnerzy z Bawarii, których bardzo interesował rozwój na Pomorzu gospodarki opartej na wysokich technologiach. Warto też wspomnieć o Rzeczniku Inwestora. To zespół ludzi, którzy pomagają inwestorom w rozwiązywaniu problemów związanych z inwestowaniem. Chodzi tu np. o przyśpieszenie procedur imigracyjnych. Rzecznik przyjął w 2019 r.58 zgłoszeń, z których ponad połowę udało się pomyślnie rozwiązać.

 

Misje, spotkania, raporty

Praca Działu Obsługi Inwestora nie ogranicza się tylko do bezpośredniego wspierania przedsiębiorców. Uczestniczą oni w licznych targach, spotkaniach, konferencjach czy misjach handlowych. Tylko w poprzednim roku takich wydarzeń było ponad 70. Prowadzone są też profile i kampanie w mediach społecznościowych. Do tego doliczyć trzeba przygotowywanie licznych katalogów ofertowych, wydawnictw promocyjnych i raportów gospodarczych. 

 

Dekada inwestycji

Inicjatywa Invest in Pomerania istnieje już 10 lat. – Inicjatywa została powołana, aby wspierać inwestycje zewnętrzne w regionie. Przez 10 lat pracownicy byli swoistym miejscem pierwszego kontaktu dla zagranicznych inwestorów przybywających na Pomorze – mówi Ludwik Szakiel, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. Łącznie sukcesem udało się zakończyć 100 inwestycji. Dzięki nim powstało już ponad 15 tys. miejsc pracy i to nie tylko w metropolii, ale w całym regionie. Wśród inwestorów były zarówno wielkie globalne korporacje, takie jak np. Intel czy Bayer, ale i mniejsze, choć również światowe firmy takie jak Lacroix i Flex. 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.