Biuro Obsługi Inwestora prowadzone jest przez Agencję Rozwoju Pomorza we współpracy z m.in.  pomorskimi samorządami.

 

Bardzo dobry rok

W 2019 r. Biuro Obsługi Inwestora prowadziło 110 zupełnie nowych projektów inwestycyjnych. Były to projekty z różnych branż – 80 to projekty przemysłowe, ale pozostałe 30 to projekty sektora usług dla biznesu. A ten drugi sektor staje się właśnie pomorską specjalnością. Swoje centra otworzyły takie firmy jak Juul czy Maersk Drilling. Łącznie w 2019 r. udało się utworzyć 1545 nowych miejsc pracy. Największym nowym pracodawcą została firma AQ Wiring, która otworzyła zakład produkcyjny w Linowcu oraz centrum usług wspólnych Hapag Lloyd, w którym pracuje 300 osób.

 

Inwestorzy pytają

Invest in Pomerania odpowiada też na pytania napływające z całego świata, głównie te dotyczące pomorskiej gospodarki. Inwestorzy pytają także o konkretne oferty terenów inwestycyjnych czy powierzchni biurowych. Takich zapytań było 110. Zorganizowanych zostało też 36 wizyt inwestorskich. Na przykład w czerwcu gościli partnerzy z Bawarii, których bardzo interesował rozwój na Pomorzu gospodarki opartej na wysokich technologiach. Warto też wspomnieć o Rzeczniku Inwestora. To zespół ludzi, którzy pomagają inwestorom w rozwiązywaniu problemów związanych z inwestowaniem. Chodzi tu np. o przyśpieszenie procedur imigracyjnych. Rzecznik przyjął w 2019 r.58 zgłoszeń, z których ponad połowę udało się pomyślnie rozwiązać.

 

Misje, spotkania, raporty

Praca Działu Obsługi Inwestora nie ogranicza się tylko do bezpośredniego wspierania przedsiębiorców. Uczestniczą oni w licznych targach, spotkaniach, konferencjach czy misjach handlowych. Tylko w poprzednim roku takich wydarzeń było ponad 70. Prowadzone są też profile i kampanie w mediach społecznościowych. Do tego doliczyć trzeba przygotowywanie licznych katalogów ofertowych, wydawnictw promocyjnych i raportów gospodarczych. 

 

Dekada inwestycji

Inicjatywa Invest in Pomerania istnieje już 10 lat. – Inicjatywa została powołana, aby wspierać inwestycje zewnętrzne w regionie. Przez 10 lat pracownicy byli swoistym miejscem pierwszego kontaktu dla zagranicznych inwestorów przybywających na Pomorze – mówi Ludwik Szakiel, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. Łącznie sukcesem udało się zakończyć 100 inwestycji. Dzięki nim powstało już ponad 15 tys. miejsc pracy i to nie tylko w metropolii, ale w całym regionie. Wśród inwestorów były zarówno wielkie globalne korporacje, takie jak np. Intel czy Bayer, ale i mniejsze, choć również światowe firmy takie jak Lacroix i Flex.