Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/63df2934-8272-4f31-9be0-9c45b81de8bc.jpg Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię trwa już rok. Jak firmy dbają o zdrowie pracowników ?

Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię trwa już rok. Jak firmy dbają o zdrowie pracowników ?

Laureaci nagrody Mistrz cytologii

Trzy firmy z Pomorza nagrodzone statuetkami w konkursie Mistrz profilaktyki. Dostały je Urząd Miasta w Gdańsku, Fujifilm i Pan Dragon. O nietypowych sposobach na zachęcenie do korzystania z bezpłatnej cytologii w rok, od kiedy rozpoczęła się kampania informacyjno-edukacyjna, dyskutowano w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

 

Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię. To hasło kampanii, realizowanej do 2020 r. przez spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy, w ramach projektu Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet. 26 lutego 2019 r. odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy rok realizacji projektu m.in. z udziałem Agnieszki Kapały-Sokalskiej, członka Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Pracodawcy dbający o kobiety

Podczas konferencji wręczono statuetki dla pracodawców, którzy zwyciężyli w konkursie Mistrz Profilaktyki w kategorii cytologia. Chodziło firmy, w których największa liczba kobiet korzysta z badań cytologicznych w godzinach pracy. Badania były wykonywane do końca grudnia 2018 r. Równorzędne nagrody zdobyli Pan Dragon (kategoria mikro i małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 pracowników), Fujifilm (kategoria średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników) oraz Urząd Miejski w Gdańsku (kategoria duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników). Aleksandra Dulkiwicz, p.o. prezydenta Gdańska podkreśliła, że w urzędzie pracuje ponad 1,2 tys. pracowników, z czego większość stanowią kobiety,a z badań skorzystało kilkadziesiąt z nich.

 

Sposoby na zachęcenie do badań

Aby nakłonić mieszkanki Pomorza do badań stosowano wiele innowacyjnych metod. Narzędziem promocji był cieszący się coraz większą popularnością wideo mapping budynków użyteczności publicznej. To nowoczesna technika tworzenia obrazu w taki sposób, aby dany przedmiot lub budynek ożył lub został graficznie zmieniony. Wizualizacje nadają nowy charakter budynkowi, łączą się z nim, wnikają w jego strukturę i stają się interaktywną częścią przedmiotu, na którym są wyświetlane. Efekty można było zaobserwować na budynkach Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, Teatru Muzycznego im.  Danuty Baduszkowej w Gdyni, zamku krzyżackiego w Sztumie, Urzędu Miejskiego w Tczewie, Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ratusza w Lęborku oraz Urzędu Miasta w Słupsku. w zachęcającą do badań.

Ponadto, w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku postawiono rower z kwadratowymi kołami, który miał zaciekawić przechodniów i pacjentów szpitala. W tej lecznicy oraz w Wojewódzkim Centrum Onkologii stanęły też multimedialne infobudki, w których można zapisać się na cytologię i sprawdzić wiedzę w quizie. Do pacjentek z informacjami docierano też m.in. podczas Dnia Dziecka czy Pomorskiego dla Zdrowia.

W efekcie kampanii informacyjno-edukacyjnej nastąpił 10-krotny wzrost zrealizowanych badań cytologicznych w szpitalach spółki Copernicus. W 2018 r. odbyły się 2352 spotkania informacyjno-edukacyjne i wykonano tyle samo badań.

Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego zaznaczyła, że w całej kampanii chodzi przed wszystkim o podniesienie świadomości pacjentek, żeby jak najwięcej kobiet zgłaszało się na badania cytologiczne.

 

U dziewieciu pań wynik cytologii był niepokojący

Wciąż za mało kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne. Według danych w Polsce ok. 40 proc. kobiet wykonuje cytologię. Jednak, zdaniem Małgorzata Wojtkiewicz, onkolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologii, z tego badania korzysta nawet ok. 60 proc. kobiet, gdyż dane nie zawierają cytologii wykonywanej w gabinetach prywatnych. A rak szyjki macicy rozwija się bardzo długo. – Dlatego też światowe standardy zalecają przeprowadzenie cytologii raz na trzy lata. To bezbolesne badanie, które wykrywa nie tylko samą chorobę, ale także stany przedrakowe lub nowotwory na poziomie komórkowym, czyli takie, które nie dają jeszcze żadnych objawów. Niestety nadal rak szyjki macicy wykrywany jest zbyt późno, bo 50 proc. pań na niego umiera – dodaje Wojtkiewicz. Dla porównania w Szwecji cytologii poddaje się 80 proc. pań. – W trakcje realizacji naszej akcji u dziewięciu pań wynik cytologii był nieprawidłowy, co nie oznaczało od razu raka. Mimo to wymagał pogłębionej diagnostyki – zaznaczyła Wojtkiewicz.

Rak szyjki macicy jest, według danych z 2015 r., siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce. Na niego co roku zapada 2,9 tys. pań.

Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Magdalena Lesiewicz, prezes Fundacji Onkorejs stwierdziła, że nikt nie myśli, że dotknie go rak. Dlatego też gorąco zachęcała wszystkie panie do badań.

Cel kampanii

Chodziło o zachęcenie do skorzystania z badań aktywne zawodowo mieszkanki województwa pomorskiego w wieku 25-59, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. To badanie pozwala na wykrycie raka szyjki macicy. Projekt skierowano do pań z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców, obszarów wiejskich, a także z terenów tzw. białych plam (powiaty: lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia, w których najmniej kobiet wykonuje cytologię. Z badań profilaktycznych korzystało, a tam od 10 do 24 proc. kobiet) oraz osób niepełnosprawnych.

Realizatorzy projektu

Głównym realizatorem projektu i zarazem partnerem wiodącym jest Copernicus. Partnerami są też: Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – stowarzyszenie skupiające placówki medyczne z terenu województwa pomorskiego, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia Aksamitna w Gdańsku.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub po nr tel. 58 727 01 30.

Więcej o kampanii promocyjno-informacyjnej.

 

Fot. Dorota Kulka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.