Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/64f38e9c-4914-4831-ba1a-1dfdf1366d1c.jpg Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię. Jak zachęcić Pomorzanki do badań profilaktycznych?

Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię. Jak zachęcić Pomorzanki do badań profilaktycznych?

Uczestnicy konferencji dotyczącej kampanii profilaktycznej nt. raka szyjki macicy

Bezpłatne badania cytologiczne dla mieszkanek województwa pomorskiego w wieku 25-59 lat. Prowadzona będzie kampania edukacyjna w mediach i jest już strona internetowa. To tylko niektóre z działań profilaktycznych promujących profilaktykę raka szyjki macicy.

 

Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię. To hasło rozpoczętej trzyletniej kampanii realizowanej przez spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy, w ramach projektu Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet. W związku z tym w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku  24 stycznia 2018 r. odbyła się konferencja m.in. z udziałem wicemarszałka Pawła Orłowskiego
 

Wczesna diagnostyka uchroni przed rakiem

– Badania cytologiczne wykrywają nie tylko samą chorobę, ale także stany przedrakowe lub nowotwory na poziomie komórkowym, czyli takie, które nie dają jeszcze żadnych objawów – mówi Małgorzata Wojtkiewicz, onkolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologii.Wykryty  rak I stopnia daje 90 proc. szans na wyleczenie pacjentki. Każda zdrowa kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne albo ma powyżej 25 lat powinna raz na trzy lata wykonać cytologię. Najlepiej zrobić ją między 10 a 20 dniem cyklu, ale co ważne nie w trakcie infekcji. Niestety, mimo profilaktyki od lat 80. XX w., Polki bardzo rzadko korzystają z bezpłatnych badań cytologicznych. Tłumaczą, że nie czują takiej potrzeby. Uważają, że jeśli im nic nie dolega, to nie muszą przychodzić do ginekologa i się badać. Wiele pacjentek WCO zgłasza się z przerzutami do płuc lub niewydolnością nerek, a to rezultaty nieleczonego raka szyjki macicy – dodaje Wojtkiewicz.

Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego zaznaczył, że w całej kampanii chodzi przed wszystkim o podniesienie świadomości pacjentek, żeby jak najwięcej zgłaszało się na badania cytologiczne. – Cytologia kosztuje ok. 30 zł – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes Copernicusa, a wykonanie jej może uratować życie kobiety.

Rak atakuje każdego i w każdym wieku. Najczęściej dotyczy kobiet w wieku 35-42 lata. Ale, jak zaznacza Magdalena Lesiewicz, prezes Fundacji Onkorejs – Wybieram Życie, partner kampanii, pod której opieką są także dziewczyny 25-letnie, które nie przypuszczały, że mogą zachorować.

 

 

Edukacja jest najważniejsza

W ramach kampanii będą prowadzone działania edukacyjne w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badania cytologiczne dla Pomorzanek. Z badań będzie mogło skorzystać 7056  kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Akcja jest skierowana do pań z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców, obszarów wiejskich, a także z terenów tzw. białych plam (powiaty: lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia, w których najmniej kobiet wykonuje cytologię. Z badań profilaktycznych korzysta tam od 10 do 24 proc. kobiet) oraz osób niepełnosprawnych.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub po nr tel. 58 727 01 30.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Miliony na programy zdrowotne

– W najbliższych latach na działania edukacyjne i badania profilaktyczne przeznaczymy 80 mln zł – mówi wicemarszałek Orłowski.– Poza kampanią promującą profilaktykę raka szyjki macicy samorząd województwa pomorskiego dofinansowuje też inne programy zdrowotne. Niedługo rozpacznie się kampania dotycząca raka jelita grubego. Kolejne środki przeznaczymy na profilaktykę cukrzycy typu 2,  rehabilitację kardiologiczną oraz eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy – dodaje Orłowski.

 

Rak zabija wiele kobiet

Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15  proc. gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej (źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów). Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium (źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów). Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy.

 

Realizatorzy projektu

Głównym realizatorem projektu i zarazem partnerem wiodącym jest Copernicus –  największy, pomorski samorządowy podmiot leczniczy. W ramach spółki działa Wojewódzkie Centrum Onkologii – specjalistyczny i renomowany ośrodek zajmujący się problematyką chorób nowotworowych. Copernicus zapewnia pomoc i wsparcie w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej. Partnerami projektu są również: Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – stowarzyszenie skupiające placówki medyczne z terenu województwa pomorskiego, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia Aksamitna w Gdańsku.

 

Zobacz: Zrób za darmo kolonoskopię i cytologię. Ponad 11 mln zł na profilaktykę onkologiczną na Pomorzu

Z rakiem można wygrać. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Co oznaczają różowe usta? [WYWIAD]

Sprawna opieka zdrowotna, szybka diagnoza i leczenie. To one gwarantują poprawę zdrowia i lepszą jakość życia

 Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię_baner kampanii

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.