Aktualności

Konkurs Mistrz Profilaktyki w kategorii cytologia rozstrzygnięty. Wiemy, kto wygrał

Cytologia
Fot. ©Depositphotos/imagepointfr

Jury konkursowe nagrodziło instytucje na Pomorzu, które w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i dbając o zdrowie pracowników umożliwiają im udział w badaniach profilaktycznych w czasie godzin pracy.

 

Kapituła konkursu wybrała liderów profilaktyki w trzech kategoriach. To dwa przedsiębiorstwa i urząd z Pomorza.

 

Kto na podium?

Plebiscyt był realizowany w trzech kategoriach. Laureatem konkursu jako mikro i małe przedsiębiorstwo (do 50 pracowników) została firma Pan Dragon. W kategorii średnie przedsiębiorstwo (do 250 pracowników) zwyciężył Fujifilm, natomiast duże przedsiębiorstwo (powyżej 250 pracowników) to Urząd Miejski w Gdańsku. O zwycięstwie decydowała liczba wykonanych badań cytologicznych przez panie zatrudnione w firmach zgłoszonych do udziału w plebiscycie. Badania były wykonywane do końca grudnia 2018 r.

 

O konkursie

Konkurs Mistrz Profilaktyki w kategorii cytologia był realizowany w ramach projektu Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię. Do 31 października 2018 r. pomorskie firmy mogły zgłaszać się do udziału w nim. Plebiscyt zakończył się 31 stycznia 2019 r. Jego celem była edukacja kobiet poprzez zachęcanie i umożliwianie zatrudnionym w firmach paniom w wieku 25-59 lat do wykonania badań cytologicznych w godzinach pracy. Niestety rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Jednak tylko niespełna 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. A właśnie badania profilaktyczne, wykonywane regularnie przynajmniej raz na trzy lata, pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego i prawie stuprocentowe uchronienie przed tym nowotworem.

Organizatorami pierwszej edycji konkursu byli Copernicus Podmiot Leczniczy oraz Pracodawcy Pomorza. Odbywał się w ramach projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Zobacz: 

Cytologia Pomorze

Konkurs Mistrz Profilaktyki

view szablon artykułu