Specjalistycznych porad udzielą pracownicy:  Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o., Copernicusa Podmiotu Leczniczego sp. z o.o., Szpitali Pomorskich sp. z o.o., Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o. Akcje organizuje samorząd województwa pomorskiego.

 

Czerniak to nie wyrok

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka, promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu na słońcu, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia.

Konsultacje i badania zaplanowano w godzinach od 10.00 do 16.00. Natomiast we Wdzydzach Kiszewskich punkt będzie czynny od 10.00 do 18.00.

Namiot, w którym odbędą się konsultacje ze specjalistami, wyposażony jest w dwa komfortowe gabinety.

 

Najważniejsza jest profilaktyka

Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Jednak wczesne jego wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie aż w 90 proc. przypadków. Od lat obserwuje się stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na czerniaka. Podczas realizowanego w 2016 r. na Jarmarku św. Dominika projektu Pomorskie dla Zdrowia z konsultacji dermatologicznych skorzystało 301 turystów i mieszkańców Pomorza, przy czym wykryto 26 nieprawidłowości. Świadczy to o tym, jak ważna jest profilaktyka.

– Warto badać się regularnie, gdyż można zdiagnozować wiele chorób i zapobiec dalszemu ich rozwojowi – zachęca członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. – Mamy świetnych specjalistów, doskonały sprzęt. Wystarczy tylko przyjść na plaże lub do skansenu we Wdzydzach i skorzystać z bezpłatnych porad. Profilaktyka nie boli, a może uratować komuś życie. Oprócz podstawowych badań jak poziom cukru i ciśnienia krwi, będzie też nauka prawidłowej pielęgnacji skóry. Pacjenci dowiedzą się m.in. jak uchronić się przed czerniakiem – dodaje wicemarszałek. 

 

Program badań i konsultacji:

15 lipca, sobota, godz. 10.00-18.00, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

Porad udzielają specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Będzie można skorzystać m.in. z: badania ciśnienia krwi i poziomu cukru, badania na obecność gronkowca, konsultacji dermatologicznych – badania znamion, konsultacji dotyczących ochrony skóry przed promieniowaniem UV, nauki samobadania piersi oraz wyczuwania guzków na fantomach, porad dietetyczno-żywieniowych. Odbędą się też szkolenia i pokazy ratownictwa medycznego. Zostanie przybliżony program „Wolontariat szpitalny” promujący ideę wolontariatu.             

23 lipca, niedziela, godz.10.00-16.00,  plaża przy molo w Gdańsku-Brzeźnie

Badania przeprowadzą pracownicy Copernicusa Podmiotu Leczniczego.

Pomiar ciśnienia i poziomu cukru, BMI, konsultacje dermatologiczne – badania znamion – z takich porad skorzystają wszyscy chętni, którzy odwiedzą punkt konsultacyjny. Będą też pokazy ratownictwa medycznego.

30 lipca, niedziela, godz. 10.00-16.00, plaża Gdynia-Śródmieście, wejście GDY 7

Konsultacje będą przeprowadzać eksperci ze Szpitali Pomorskich.

Chętni skorzystają m.in. z: pomiaru ciśnienia i poziomu cukru we krwi, cholesterolu, kwasu moczowego,  BMI, konsultacji dermatologicznych – badania znamion. Odbędą się też szkolenia i pokazy ratownictwa medycznego. Zostanie przybliżony program „Wolontariat szpitalny” promujący ideę wolontariatu.      

13 sierpnia, niedziela, godz. 10.00-16.00, Ustka (plaża Wschodnia – sektor 1)

Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku oferują pomiar ciśnienia, cholesterolu i trójglicerydów, poziomu cukru we krwi  i  konsultacje dermatologiczne – badanie znamion. Będą także szkolenia i pokazy ratownictwa medycznego, słupskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  oraz pokazy ratownictwa medycznego Szkoły Policji w Słupsku i Wojska Polskiego. Animator przygotuje atrakcje dla najmłodszych.

 Pomorskie bez czerniaka_plakat