Mimo tego, że rząd ogłosił możliwość otworzenia instytucji kultury od 4 maja, w zasadzie żadna pomorska instytucja nie zdecydowała się na ten krok. To dlatego, że brakuje odpowiedniego rozporządzenia, regulującego ich działalność podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Więcej na ten temat w tekście: Rząd chce otwierać muzea, biblioteki i galerie sztuki.

 

Gdzie i jak korzystać z kultury w Sopocie?

W Sopocie można już odwiedzać Państwową Galerię Sztuki, Muzeum Sopotu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną, ale tylko dwie filie: Sopotekę na dworcu i Broadway na Brodwinie. – Od początku epidemii podkreślamy, że priorytetem jest bezpieczeństwo w każdym obszarze miasta. Otwieramy tylko te instytucje, które są w stanie zapewnić je odwiedzającym i dysponują odpowiednimi przestrzeniami – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Muzeum Sopotu zaprasza do swojej siedziby na wystawę „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”, która będzie prezentowana do końca sierpnia. Ekspozycja jest próbą przybliżenia dziejów wolnomularstwa w Europie, ze szczególnym naciskiem położonym na historię przedwojennych lóż masońskich działających w kurorcie. Muzeum zaplanowało także wystawy plenerowe w przestrzeni miejskiej. Na nośnikach zewnętrznych pokazane zostaną wybrane wątki wystawy o wolnomularzach oraz oparta na projekcie „Sopocianie” wystawa poświęcona mieszkańcom Kamiennego Potoku. Planowana jest również wystawa poświęcona modzie plażowej. – Muzeum dostosowało się do wytycznych ministerstwa kultury – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor instytucji. – W obiekcie jednocześnie będzie mogło przebywać 5 osób, z zachowaniem wytycznych dotyczących dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, postanowiliśmy zwiększyć ilość wystaw plenerowych. Pozostała działalność instytucji (spotkania, wykłady, spacery) będzie miała miejsce online – informuje.

Z kolei Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie przygotowała wystawę „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów”. Ekspozycja będzie czynna do 16 sierpnia. Założeniem wystawy jest zestawienie prac Schulza z twórczością innych artystów w kontekście kierunków artystycznych pojawiających się w latach 20 i 30. XX wieku. Galeria pokaże także wystawę „Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek”, którą oglądać będzie można do 9 sierpnia. A od 8 maja odwiedzający zobaczą ekspozycję „Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach”, która zestawia ze sobą prace uznanych klasyków polskiej sztuki. Będą tam prace Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Marka Piaseckiego, Mikołaja Smoczyńskiego.

– Jestem przekonany, że jesteśmy gotowi na ponowne otwarcie galerii – mówi Zbigniew Buski, dyrektor PGS. – Regulamin będzie udostępniony zwiedzającym, przy wejściu każdy będzie musiał zdezynfekować ręce, oraz oczywiście pozostać w maseczce. Dla tych, którzy będą chcieli przejrzeć katalogi, będą dostępne rękawiczki. W PGS mamy trzy wyodrębnione sale, co bardzo ułatwia sytuację i organizację zwiedzania. W każdej sali będzie mogło przebywać 10 osób, a więc w praktyce zachowany będzie przelicznik 40 mkw na osobę, a nie 15 mkw, jak jest w zaleceniach – tłumaczy Buski.

Od środy, 6 maja czynne są także dwie placówki Biblioteki Sopockiej: Sopoteka i Broadway. Działalność filii będzie prowadzona w trybie bez kontaktu czytelników z personelem. Ponadto obowiązywać będą m.in. korzystanie z maseczek ochronnych i/lub przyłbic, a także rękawiczek ochronnych. Ważne, aby zaplanowane odwiedziny w Bibliotece ograniczyć tylko do niezbędnych wizyt, których nie można rozwiązać przez telefon lub e-mail, czyli np. zwrot i wypożyczenie zbiorów. Każdą wizytę w bibliotece trzeba umówić telefonicznie i być do niej przygotowanym: mieć numer karty czytelniczej, znać tytuły książek, jakie chce się wypożyczyć. Szczegóły działania biblioteki w Sopocie znaleźć można na jej stronie internetowej.

Oprac. MBP w Sopocie.

Pozostałe przygotowują się do bezpiecznego otwarcia

Inne pomorskie muzea, galerie sztuki, biblioteki czy archiwa na razie pozostają zamknięte dla odwiedzających, a swoje zasoby udostępniają online. Kiedy zostaną otwarte? Trudno znaleźć konkretne deklaracje i daty. Większość z nich od 4 maja zaczęła przygotować się do ponownego przyjmowania gości. Na stronie Muzeum Emigracji w Gdyni czytamy: „Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Kultury instytucja przygotowuje nowe regulaminy zwiedzania lub korzystania ze swoich przestrzeni, dokonujemy również niezbędnych zakupów (ścianki pleksi do kas, środki ochrony dla pracowników i zwiedzających), wprowadzamy ograniczenia w ilości osób przebywających w budynku oraz podejmujemy inne działania organizacyjne – według wytycznych”. Informacja o otwarciu zostanie podana w późniejszym terminie.

Podobne komunikaty znajdziemy także na stronach internetowych innych instytucji, m.in. Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. By poznać datę otwarcia, warto śledzić informacje w mediach społecznościowych lub komunikaty na stronach internetowych.