Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5fcae2c0-b911-4897-94a7-da8dde58630a.jpg Najdłuższy most pontonowy w Polsce. Zakończenie dziennikarskiego rejsu na Przystani Żabi Kruk

Najdłuższy most pontonowy w Polsce. Zakończenie dziennikarskiego rejsu na Przystani Żabi Kruk

Gdańsk z wody

Ostatnie chwile rejsu dziennikarzy Radia Gdańsk po Pętli Żuławskiej i Wiśle obfitowały w niespodzianki. Panie pokonały wiślaną trasę z Białej Góry przez Tczew do Żuławek, a panowie – dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym i infrastrukturalnym – w ciągu dnia dopłynęli do Przystani Żabi Kruk w samym centrum Gdańska. Tak jak panie, zakończyli rejs w Żuławkach.

 

Kolejny dzień rejsu dziennikarzy Radia Gdańsk

 

Przystań w Tczewie

Załoga żeńska płynęła Nogatem z portu w Białej Górze w dół Wisły. Po drodze odwiedziła Tczew i – podobnie jak dzień wcześniej załoga męska – była zachwycona infrastrukturą nadwiślańską dla wodniaków. Tczewska przystań powstała prawie 10 lat temu, w ramach Programu Sąsiedztwa Litwa, Polska, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej Interreg IIIA. Już wtedy inwestycja budziła zachwyt i podziw odwiedzających, bo jej nowoczesność i udogodnienia to najwyższy europejski poziom.

 

Kąpiele wodne

Dziennikarka radiowa sprawdzała czystość i temperaturę wody w pomorskich rzekach, m.in. w Wiśle w Tczewie. Na antenie panie przypomniały, że Wisła to niebezpieczna rzeka o silnym nurcie i zróżnicowanym dnie. W rejonie Tczewa odbywały się ćwiczenia ratowników WOPR, którzy zwracali uwagę, że Wisła jest szybko płynącą rzeką – metr na sekundę, ma niestabilne podłoże, występują tu wiry. Kąpieli rzadko zażywają odpowiednio przygotowani pływacy, wyposażeni w płetwy i pianki. Kąpiel w rzece nie jest zabroniona, ale z brzegu nie poleca się wchodzenia do wody, natomiast z łodzi każdy robi to na własną odpowiedzialność. Ratownicy wspominali też o śmiałkach, którzy skaczą z tczewskiego mostu. Nie jest to bezpieczne, gdyż rzeka w tym miejscu ma zaledwie 9 m głębokości i o wypadek nie jest trudno. Przed sezonem letnim takie informacje i ostrzeżenia są bardzo ważne, gdyż im więcej się o tym mówi, tym większa szansa, że zdarzy się mniej nieszczęśliwych wypadków.

 

Z Błotnika do Gdańska

Męska załoga korzystała z luksusów Przystani w Błotniku. Porannym gościem na houseboacie był wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński, który podkreślał, jak wielką zmianą dla wodniaków było wybudowanie tej przystani oraz jaką cieszy się popularnością. Później panowie udali się w drogę do… centrum Gdańska. Choć kolejny raz zboczyli trochę z zaplanowanej trasy, to podróż przebiegała zgodnie z planem dostosowanym do przeprawy przez ponad 180-metrowy most pontonowy na Wyspę Sobieszewską. Składa się z 9 przęseł, z których środkowe, o szerokości 30 m, jest ruchome i służy do otwierania mostu dla żeglugi. To najdłuższy most pływający w Polsce!

 

Gdańsk od strony wody

Panowie podziwiali uroki Gdańska od strony wody. Na  antenie polecali mieszkańcom i turystom zwiedzanie grodu nad Motławą z kajaka, roweru wodnego czy łódki. Załoga męska dopłynęła do przystani na Żabim Kruku i… udała się w drogę powrotną do Błotnika. Rano obiecali pewnej miłej parze, że wrócą do nich przed godziną 17. Młodzi ludzie postanowili przysiąc sobie miłość wśród masztów jachtów. Ślub na Przystani w Błotniku odbył się po raz pierwszy. Do Błotnika w tym samym czasie dotarły też panie, które następnie razem z męską załogą popłynęły do macierzystego portu obu łodzi – do Żuławek. Tak się skończyła się ich tegoroczna wodna przygoda na Pętli Żuławskiej i Wiśle.

 

Podsumowanie na Żabim Kruku

W sobotę, 20 maja 2017 r. od godz. 9 w plenerowym studio Radia Gdańsk dziennikarze podsumowywali tygodniowy rejs po Pętli Żuławskiej i Wiśle. Przez 2 godziny programu „Nie śpij. Zwiedzaj” opowiadali o swoich przeżyciach, nowych doświadczeniach, o tym, co ich zaskoczyło, co należy jeszcze zrobić. Zastanawiali się również, czy warto jest tak reklamować Pętlę Żuławską, na której jest teraz jeszcze cicho i spokojnie, a po takiej promocji prawdopodobne będzie tutaj jak na Mazurach. Za życzliwość i ciekawe historie dziennikarze podziękowali wszystkim, których spotkali podczas rejsu.

 

Zobacz:

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.