Aktualności

Pętla Żuławska – 10 lat od podpisania uchwały. Nowe przystanie i miejsca pracy

Pętla Żuławska, rejs z dziennikarzami Radia Gdańsk. Fot. mat. prasowe Radia Gdańsk
Fot. Sławomir Lewandowski

Dziennikarze Radia Gdańsk, 13 maja 2017 r. wypłynęli z Żuławek w tygodniowy rejs po wodach Pętli Żuławskiej i pomorskiego odcinka Wisły. Żeńska załoga, 15 maja wyruszyła z Osłonki do Elbląga. Na pokładzie gościł marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Na antenie Radia Gdańsk dziennikarze opowiadają o mijanych portach i wymieniają się uwagami o udogodnieniach dla wodniaków. Audycje „Nie śpij. Zwiedzaj" to również relacje o spotkaniach ze zwykłymi i niezwykłymi ludźmi, o lokalnych przysmakach. Nie brakuje też spostrzeżeń i uwag na temat piękna i zalet mijanych miejsc i krajobrazów.

– 10 lat temu były tu zdewastowane przystanie i maleńkie porty, które przyjmowały żeglarzy. Dzisiaj jesteśmy w innym miejscu, można korzystać z pochylni, zbudowanych zostało sporo przystani. Ale wiele jeszcze jest do zrobienia – mówił w Rozmowie Kontrolowanej Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Polityk podsumował działanie uchwały o realizacji programu zagospodarowania terenów Pętli Żuławskiej, którą samorząd województwa pomorskiego przyjął dekadę temu.

Marszałek województwa przypomniał, że na program wydano 84 mln zł. Ta kwota nie pozwalała na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Podkreślił także, że w tego typu przedsięwzięciach skomplikowana jest procedura uzyskania pozwoleń na rozbudowy ze względu na warunki środowiskowe. Problem stanowią również osobne budżety miast. – Z różnych powodów nie został zrealizowany projekt we Fromborku. Miasto miało poważne problemy ze swoim budżetem, musiało przeprowadzać program restrukturyzacji, ratować się przed zapaścią finansową – przyznał.

ZobaczZwiedzanie Pomorza z wody – przygoda dla każdego. Dziennikarski rejs po Wiśle i Pętli Żuławskiej

view szablon artykułu