Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/83eca27e-a7fc-457d-89e2-d39596adec1e.jpg Miliony euro na wspólny pomorski bilet. Wniosek o unijne dofinansowanie priorytetowego projektu już złożony

Miliony euro na wspólny pomorski bilet. Wniosek o unijne dofinansowanie priorytetowego projektu już złożony

Pociągiem, autobusem lokalnym czy komunikacją miejską? Dzięki wspólnemu biletowi podróż przez Pomorze będzie łatwiejsza

Spółka InnoBaltica wnioskuje o ponad 90 mln zł. Pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczone będą na kampanię informacyjną, wydanie 300 tys. kart podróżnym oraz 30 punktów obsługi klienta. Zamontowanych będzie też ponad 5 tys. czytników kart.

 

Wniosek o dofinansowanie projektu ujednoliconych płatności za przejazdy transportem publicznym został złożony 6 listopada 2018 r. w Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

 

Na co będą przeznaczone pieniądze?

Tak duży i skomplikowany system, jakim będzie Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności, wymaga bardzo zaawansowanego technologicznie systemu. Znajdą się w nim między innymi: konta pasażerów, informacje taryfowe i o trasach czy rozkładach jazdy pociągów, autobusów i komunikacji miejskiej. Elementem systemu będzie też tzw. aplikacja bilingowa. To algorytm, który pozwoli rozliczyć konkretnego pasażera za przejazd na danej trasie różnymi środkami komunikacji. Pasażer będzie musiał jedynie odczytać swoją kartę na przystanku czy w pojeździe w specjalnych walidatorach. W pojazdach w całym województwie będzie ich 4870. Dodatkowo 477 „kasowników” znajdzie się na przystankach kolejowych. W ramach systemu powstanie również około 30 stacjonarnych punktów obsługi klientów. Integralnym elementem systemu będzie aplikacja mobilna, pozwalająca na zaplanowanie trasy i pełne rozliczenie jej kosztów pomiędzy przewoźnikami.  

 

Kiedy będzie decyzja?

Informacja o tym, czy InnoBaltica otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostanie opublikowana na przełomie maja i czerwca 2019 r. Jeśli pomorski projekt znajdzie się na tzw. liście rankingowej umowa na dofinansowanie zostanie podpisana w sierpniu lub wrześniu 2019 r. Pierwszy etap systemu powinien zostać uruchomiony w 2020 roku.

 

Nie tylko POIŚ

Pieniądze z CUPT to nie jedyne unijne dofinansowanie jakie pozyskała InnoBaltica. Z instrumentu ELENA udało się uzyskać kwotę około 10 mln zł. Będzie ona przeznaczona na pomoc techniczną przy opracowaniu i wdrożeniu systemu. Kolejną pomocą finansową jest kwota 6,7 mln zł. pochodząca z międzynarodowego projektu Interconnect. W jego ramach prowadzony jest obecnie pilotaż systemu.

O pilotażu systemu przeczytaj w artykule na pomorskie.eu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.