Umowa pomiędzy spółką Innobaltica, która odpowiada za prace związane ze wspólnym systemem poboru opłat, a przedstawicielami samorządu województwa pomorskiego oraz lokalnych samorządów i organizatorów transportu zbiorowego została podpisana 6 września 2018 r., podczas seminarium poświęconego wzorcom dla współczesnego transportu publicznego. Pilotaż jest działaniem finansowanym ze środków z programu Interreg Południowy Bałtyk, w ramach projektu Interconnect.

 

Wiele lat prac

Prace nad uruchomieniem tak zwanego wspólnego biletu trwały kilkanaście lat. – Na ten dzień czekaliśmy długo. Podpisana dziś umowa oznacza, że wkraczamy w zupełnie nowy etap – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Integracja transportu to jeden z priorytetów samorządu województwa pomorskiego. – Nie działamy w próżni. Transport należy integrować, nie tylko na poziomie województwa, ale musimy działać szerzej w przestrzeni międzynarodowej. System, który wraz z partnerami z basenu Morza Bałtyckiego wprowadzamy, będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie – zaznaczył marszałek Struk. 

 

Testerzy wsiądą do pojazdów

Testy systemu rozpoczną się jeszcze we wrześniu. Będą prowadzone w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Tczewie i Starogardzie Gdańskim. – To przełomowy moment. Będziemy sprawdzać jak system będzie się zachowywać w praktyce – powiedział Krzysztof Rudziński, prezes zarządu spółki Innobaltica. Testy mają przyzwyczaić podróżnych do nowej technologii. Pomogą również ustalić, czy dane są bezpieczne oraz czy system łączności działa bez przeszkód. – Można powiedzieć, że nasze dziecko, jakim jest system wspólnego poboru opłat poszedł do szkoły. Będzie się uczyć, przetwarzać i analizować autentyczne dane, pochodzące od testerów. Dowiemy się również, czy przygotowane oprogramowanie jest przyjazne i intuicyjne  – wyjaśnił Rudziński. Testy potrwają około roku.

 

Jak będzie wyglądać ich praca?

Pojazdy komunikacji publicznej zostaną oznakowane kodami QR. Podobne oznaczenia znajdą się na przestankach kolejowych pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami. Co ważne, na razie system nie będzie posiadać modułu sprzedaży biletów. Testy będą prowadzić specjalnie przeszkolone osoby. Testerzy zostaną podzieleni na trzy grupy. Pierwsza będzie miała do realizacji wyznaczone scenariusze podróży np. z przesiadkami pomiędzy konkretnymi pojazdami czy na konkretnej trasie. Zadaniem drugiej będzie sprawdzenie, jak system zachowywać się będzie przy zwykłych codziennych przejazdach. Ostatnią grupę stanowić będą osoby, których zadaniem będzie sprawdzenie, jak system zachowa się przy podróżach międzynarodowych z Polski do Szwecji.