Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ded045f2-d035-4959-bd26-4ca6b7ed463c.jpg Dbać o zdrowie można wszędzie. Nawet w pracy. Warsztaty onkologiczne

Dbać o zdrowie można wszędzie. Nawet w pracy. Warsztaty onkologiczne

Dłonie kobiet badających fantom piersi

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak często należy się badać? Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi? To tylko niektóre z tematów poruszonych podczas warsztatów świadomości onkologicznej.

 

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na choroby nowotworowe Zarząd Województwa Pomorskiego zorganizował specjalne szkolenie. To właśnie pracodawcy, dbając o swoich pracowników, w godzinach i miejscu pracy, powinni organizować zajęcia podnoszące poziom świadomości zdrowotnej.

 

Profilaktyka nie boli

– Nie każdy i nie zawsze ma czas na takie szkolenie. Jest tyle ważniejszych spraw, które należy załatwić po wyjściu z pracy. Dlatego też szkolenie w urzędzie, to bardzo dobry pomysł – mówi Małgosia, jedna z uczestniczek warsztatów.

W szkoleniu wzięło udział 50 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy. Podczas zajęć można było dowiedzieć się m.in. o przyczynach zachowania na nowotwory, o tym jak często należy robić badania profilaktyczne, o konieczności obserwacji swojego ciała. Dorota Grabowska, psychoonkolog prowadząca warsztaty, mówiła m.in. o raku piersi i nowotworze jąder.  Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni raz w miesiącu zbadać swoje ciało. Kobiety muszą sprawdzić piersi i węzły chłonne, a panowie, najlepiej po kąpieli czy prysznicu, jądra. Trzeba ocenić czy nie ma żadnych zmian w stosunku do poprzedniego badania. Na raka jąder najczęściej chorują mężczyźni w wieku 17-35 lat. W ramach profilaktyki gruczołu krokowego warto, aby mężczyźni po 45 roku życia skorzystali z badania antygentu PSA oraz per rectum.

Ponadto, panie raz w roku powinny udać się na badanie ginekologiczne oraz USG piersi lub mammografię, a minimum raz na trzy lata wykonać cytologię.

Izabela Malicki, psycholog, podkreślała, że wszyscy mają świadomość, że należy się badać regularnie, zdrowo odżywiać, dbać o prawidłową masę ciała, uprawiać sport, wysypiać się, dbać o zdrowie psychiczne, nie palić i nie nadużywać alkoholu. Mimo to, że z profilaktyką bywa różnie.

 

Wolontariusze odpowiedzą na pytania

Dorota Grabowska mówiła też o istniejącej w Wojewódzkim Centrum Onkologii (WCO) w Gdańsku od lutego 2012 r. Infolinii Onkologicznej. Pod bezpłatny  nr 800 08 01 64 w godz. 18.00-22.00 może zadzwonić każdy, kto ma pytania dotyczące chorób nowotworowych. Infolinię obsługują wolontariusze: lekarze, psychologowie, studenci, amazonki. Można uzyskać m.in. informacje się czy zauważona zmiana może wskazywać na chorobę nowotworową. Pacjenci podczas leczenia mogą dowiedzieć się, jak radzić sobie z lękiem przed śmiercią, a rodziny – jak wspierać chorego. Poza tym w WCO w godz. 9.00-12.00 działa Punkt Informacji Onkologicznej. Można przyjść do budynku B znajdującego się przy al. Zwycięstwa 31/32 i porozmawiać o zagadnieniach związanych z rakiem.

 

Rak to nie wyrok

Psychiatra prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko mówiła o reakcji spowodowanej diagnozą. Choroba nowotworowa może wywołać lęk, złość, przygnębienie. Niektórzy chorzy czekają aż choroba bez leczenia minie. Inni zaś nie wierzą w skuteczność terapii. Powoduje to zbyt późne zgłaszanie się do lekarzy, nawet w III czy IV stadium  nowotworu, co zdecydowanie zmniejsza szanse na wyleczenie. Pacjenci chętniej decydują się na operację, natomiast chemio- i radioterapia budzą u nich niepokój. Ludzie najbardziej obawiają się nawrotu choroby nowotworowej. Informacja o wznowieniu jest dla nich bardziej stresogenna niż pierwsza diagnoza. Takiemu pacjentowi należy dać możliwość rozładowania emocji np. poprzez płacz czy nawet krzyk. Co ważne, osoba chora musi mieć wyznaczone zadania i cele, które ma realizować.

Przypomnijmy, że według danych z 2014 r. na Pomorzu na nowotwory złośliwe zachowało ponad 10 tys. osób. W tym najwięcej na raka oskrzeli i płuc – 1526, raka sutka – 1085, gruczołu korkowego – 962 i skóry – 959.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne. Chodziło o  zwrócenie uwagi na czynniki ryzyka chorób nowotworowych, konieczność badań profilaktycznych, a także sposoby radzenia sobie z ewentualną chorobą.

W spotkaniu wzięli udział: psychologowie, konsultanci Infolinii Onkologicznej oraz gdańskie amazonki. Wykład poprowadziła prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko, psychiatra.

 

Zobacz:  

wywiad z onkologiem 

wywiad z urologiem

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.