Aktualności

Całodobowa infolinia onkologiczna

$image_alt
Fot. archiwum UMWP

Infolinia Onkologiczna to realna pomoc dla pacjentów z podejrzeniem lub już rozpoznanym nowotworem. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 08 01 64 można uzyskać informacje o wykonaniu szybkiej diagnostyki onkologicznej, gdzie zrobić mammografię, jakie są skutki uboczne chemioterapii. Można uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących choroby nowotworowej, które czasem wahamy się zadać w rozmowie z lekarzem. Infolinia jest dostępna bezpłatnie dla osób z całego województwa.

Infolinia Onkologiczna, której hasło brzmi: „Pozwól sobie pomóc", rozpoczęła działalność 1 lutego 2012 r. Wzorowana jest na podobnej działającej w Budapeszcie. Nadzór merytoryczny i organizacyjny nad infolinią, której jednym z organizatorów jest samorząd województwa pomorskiego, sprawuje Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne. Siedziba mieści się w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku.

By uzyskać informacje na tematy związane z chorobą nowotworową, jej profilaktyką, badaniami diagnostycznymi, różnymi formami leczenia, pomocą psychologiczną i psychoonkologiczną, a także organizacjami zrzeszającymi pacjentów, wystarczy zatelefonować pod bezpłatny numer 800 08 01 64.

Infolinia jest także swego rodzaju telefonem zaufania, gdzie pacjenci i ich bliscy mogą podzielić się swoimi trudnościami i uzyskać wsparcie od psychologa/psychoonkologa.

Współpracujący z Infolinią Onkologiczną wolontariusze dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-22.00.Większość spośród wolontariuszy to psychologowie, z infolinią współpracują także lekarze, psychoonkolodzy, prawnicy, dietetyczka, osoby, które w przeszłości przeszły chorobę nowotworową oraz studentki ostatniego roku psychologii i wolontariusze z Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Zakres porad:

  • informacje o zdrowiu, profilaktyce;
  • informacje o możliwościach wykonania badań diagnostycznych (miejsce i czas oczekiwania, wykaz placówek wykonujących badania USG, MRI, TK, mammografii – z zaznaczeniem, które z nich posiadają certyfikowany sprzęt);
  • informacje o leczeniu (formy, objawy uboczne, miejsce i czas oczekiwania, wykaz poradni onkologicznych, przeciwbólowych, medycyny paliatywnej, hospicjów i rehabilitacji);
  • informacje o pomocy psychologicznej i psychoonkologicznej;
  • wykaz sklepów medycznych;
  • informacje o organizacjach pozarządowych pacjentów i innych formach wsparcia.

O działalności infolinii można dowiedzieć się z mediów, takich jak Radio Gdańsk, telewizja regionalna oraz z plakatów w środkach komunikacji miejskiej, w różnych jednostkach samorządowych i w placówkach służby zdrowia na terenie województwa pomorskiego. Jednocześnie bezpośrednio do rąk chorych i ich rodzin trafiają ulotki informacyjne.

Strona Infolinii Onkologicznej na Facebooku:
www.facebook.com/infoliniaonkologiczna

Bezpłatna Infolinia Onkologiczna

 

Oprac.AK

 

view szablon artykułu