Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/42c9e1d5-4a5f-4db4-bb66-8ef20a27c795.jpg Wakacyjne ABC. Co wziąć na urlop, a bez czego można się obejść? [PORADNIK]

Wakacyjne ABC. Co wziąć na urlop, a bez czego można się obejść? [PORADNIK]

Walizki na wózku

Wakacje już się rozpoczęły. Pogoda sprzyja urlopom i błogiemu leniuchowaniu. Przypominamy, co warto mieć w bagażu, a bez czego nasz wyjazd będzie i tak udany. Na pewno przygotowując się do podróży, warto „spakować" dobry humor.

 

Zakończył się rok szklony 20118/2019. Wakacje dla uczniów trwają do 1 września. To czas wojaży po Polsce i nie tylko. Polacy często wybierają też takie kraje jak: Turcja, Grecja czy Chorwacja. Dzieci czasem wyjeżdżają na obozy czy kolonie, a czasem z rodzicami. Niektórzy decydują się na zorganizowany przez biuro podróży wyjazd, a inni na spontaniczny wypad za miasto, pod namiot. Każdy musi jednak pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach, bez których urlop może okazać się kłopotliwy.

 

Co warto spakować do walizki?

Jest ciepło, a nawet gorąco. Należy zatem wziąć lekkie, przewiewne, bawełniane lub lniane ubrania – koszulki, spodnie, krótkie spodenki, spódnice. Jedna elegantsza sukienka zupełnie wystarczy. Warto pamiętać o nakryciu głowy, czyli czapce lub kapeluszu, aby uniknąć porażenia słonecznego. Pomimo lata, pogoda coraz częściej płata figle. Nagle zaczyna się silny wiatr, są gwałtowne burze czy ulewy. Dlatego zawsze w walizce powinna znaleźć się kurtka z kapturem czy płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli jest brzydka pogoda to przyda się też książka (ewentualnie Kindle) lub planszówka.

Nie zapominajmy też o bieliźnie. Powinno się mieć minimum tyle kompletów, ile dni planujemy spędzić na urlopie. A jeśli nawet przedłużymy pobyt, to zawsze można przeprać brakującą część garderoby pod bieżącą wodą. Ważnym elementem stroju są też buty. Muszą być wygodne. Jeśli wspinamy się po górach najlepsze są zakrywające kostkę traperki. W żadnym wypadku nie wolno chodzić po górach w szpilkach czy klapkach. Jednak jeśli spędzamy czas nad wodą, mogą to być wygodne sandały na płaskiej, ale amortyzującej wstrząsy od ewentualnych kamieni, podeszwie. Klapki kąpielowe, które wykorzystujemy nad basenem czy pod prysznicem uchronią nas przed grzybicą, o którą w wilgotnym i ciepłym środowisku, nietrudno.

W bagażu powinny się też znaleźć używane na co dzień kosmetyki takie jak m.in.: pasta i szczotka do zębów, żel pod prysznic czy szampon (w wakacje można wyjątkowo korzystać z kosmetyków typu dwa w jednym np. szampon i odzywka lub szampon i żel), kremy do twarzy, preparaty z filtrem chroniące przed słońcem czy dezodorant. Oczywiście można też rzeczy pominąć i kupić je w sklepie w miejscu wypoczynku. W ten sposób oszczędzamy miejsce w bagażu.

Natomiast warto dać odpocząć cerze i zrezygnować ze wszystkich preparatów do makijażu, może poza ochronną pomadką na wysuszone nadmiarem słońca usta. Jeśli już pani nie wyobraża sobie wieczornego wyjścia np. na kolację bez makijażu, to powinien być on lekki, aby nie tworzył efektu „maski”.

 

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Szumnie nazwana apteczką, może być zwykła kosmetyczka. Nie ważna, jaka jest, ale co zawiera. Przede wszystkim każda osoba, która przyjmuje leki na co dzień, musi pamiętać, że w wakacje nie ma od nich urlopu. Należy zatem zabrać wszystkie preparaty przyjmowane stale jak np. leki na nadciśnienie, poprawiające ukrwienie czy przeciwalergiczne. Warto mieć kilka tabletek w zapasie, np. jeśli zgubimy lub przedłużymy pobyt. Ponadto, apteczka powinna zawierać środki odstraszające komary, kleszcze oraz maści po ukąszeniu owadów i plastry z opatrunkiem. Nie zawsze buty, które nosimy na co dzień zdają egzamin przy wielogodzinnej marszrucie. Warto zaopatrzyć się też w specyfik odkażający ewentualne rany (woda utleniona lub inny środek odkażający). Z uwagi na wysokie temperatury i przebywanie na słońcu warto mieć preparaty na oparzenia słoneczne. Dodatkowo należy wziąć: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, bandaże, maści na opuchliznę, skręcenia, stłuczenia, podrażnienia po owadach, oparzenia, tabletki na ból gardła i przeciwkaszlowe, leki przeciwbiegunkowe, elektrolity przeciw odwodnieniu stosowane w przypadku biegunki i wymiotów. A wybierając się w wielogodzinną podróż należy pamięć o płynach. Każda osoba powinna mieć np. 1,5-litrową butelkę wody niegazowanej. Dobrze jest też zaopatrzyć się w żel antybakteryjny do mycia rąk, gdyż nie zawsze jest dostępna bieżąca woda. 

 

Jakie dolegliwości nam grożą?

Niezależnie od miejsca, w które się udajemy na letni wypoczynek podstawową zmianą poza klimatem, są posiłki. Nie raz słyszeliśmy od znajomych czy rodziny o tzw. klątwie faraona, czyli dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, na które cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli. Dlatego warto mieć ze sobą leki przeciwbiegunkowe oraz elektrolity. Jeśli wybieramy się na wielogodzinne eskapady, jak juz wspomniano, trzeba zaopatrzyć się w wygodne i sprawdzone przed wyjazdem obuwie. Niestety nawet te najwygodniejsze z uwagi na wysoką temperaturę powietrza i marsze mogą obetrzeć czy odparzyć nam stopy. A wypoczynek z pęcherzami czy ranami nie jest najprzyjemniejszy. Upały to też czas, kiedy łatwo „złapać” opryszczkę. Nie trzeba mieć jednak żadnych ekstra specyfików, tabletka z kwasem acetylosalicylowym powinna pomóc.

 

Bez czego można się obejść?

Wszystko zależy od środka, którym podróżujemy, liczby osób i wieku dzieci. Jeśli jedziemy samochodem, najczęściej bierzemy wiele niepotrzebnych rzeczy, ale zazwyczaj mamy na nie miejsce. W przypadku podróży samolotem ograniczają nas wytyczne przewoźnika. Bagaż musi mieć określone wymiary i wagę. W bagażu podręcznym nie wolno m.in. przewozić płynów powyżej 100 mililitrów i ostrych przedmiotów jak np. noże. Podróż pociągiem, choć wygodna, gdyż można spacerować po wagonach, też ogranicza nas, jeśli chodzi o bagaż. W końcu jak już wysiądziemy z pociągu, musimy nosić walizkę, torbę czy plecak.

Na pewno nie warto zabierać drogich przedmiotów jak biżuteria czy sprzęt, które mogą przyciągnąć złodziei.

Bez komputera, tableta i komórki… W Polsce jest więcej telefonów komórkowych niż mieszkańców. Oznacza to, że każdy ma minimum jedną komórkę. To gadżet, bez którego wypoczynek mógłby się obejść. Jeśli chcemy zregenerować organizm, nie trzeba bez przerwy obierać telefonów, odpowiadać na SMS-y czy być on-line w mediach społecznościowych. Jednak jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonu można np. ustalić sobie godzinę, o której korzystamy z telefonu. Przecież współczesne telefony z dostępem do Internetu doskonale zastępują nam GPS-y czy aparaty fotograficzne. Dzięki temu w jednym urządzeniu mamy kilka lub kilkanaście funkcji i nie trzeba brać dodatkowych sprzętów.

Jeśli mamy zarezerwowany nocleg w hotelu czy motelu, nie warto ze sobą wozić ręczników, suszarki czy żelazka, które tylko zajmują miejsce w walizce czy plecaku. Mydła i szampony też są często dostępne dla gości hotelowych. Niestety nie zawsze je dostaniemy, jeśli wynajmujemy mieszkanie. A czasem kosmetyki nie wystarczają na cały pobyt, a nie są dostarczane na bieżąco.

Nie trzeba też brać tych wszystkich rzeczy, które można na miejscu kupić np. zgrzewki wody mineralnej czy owoce, warzywa, poza tymi, które zjemy w trakcie podróży. Jeśli udajemy się w podróż samochodem, to wodę oczywiście można wziąć, ale jedzenie w upale poza suchym prowiantem np. suchary, wafle ryżowe, płatki, może się zepsuć. A spożycie nieświeżej żywności grozi zatruciem.

 

Drodzy podróżujący i wybierający się na letni wypoczynek pamiętajcie, że ten artykuł zawiera tylko pewne wskazówki, a zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek i doświadczenie, które każdy ma z poprzednich wojaży. Redakcja Pomorskie.eu życzy wszystkim udanych, zdrowych i aktywnych wakacji. Miłego wypoczynku i wielu wrażeń.

 

Zobacz też:

Jak przygotować się na wakacje?

Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie podróżować samolotem na wakacje

Lot samolotem z małym dzieckiem

Wakacje nad wodą?

Ubezpieczenia turystyczne bez tajemnic

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.