– Każda linia lotnicza ma swoje zasady odnośnie wpuszczania na pokład, co do tego w  którym miesiącu ciąży może kobieta lecieć, a w którym nie – mówi Iwona Tomczyńska, zastępca kierownika Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. – Inne zasady mają linie czarterowe, a inne linie tanie, więc nie ma takich zasad, które obowiązywałby przewoźników jednakowo – dodaje Tomczyńska.

 

Samolot najbezpieczniejszym środkiem transportu

Przyszłe mamy bardzo często mają obawy o zdrowie swoje i dziecka, gdy decydują się na podróż samolotem. Należy jednak pamiętać, że przewoźnicy dbają o to, by panie w tym szczególnym stanie czuły się komfortowo podczas lotu. Ważne jest, by przed każdą taką podróżą porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę o tym, czy stan zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka jest na tyle dobry, by wyraził zgodę na taki lot. – Stanowisko większości środowisk naukowych jest takie, że kobiety, które są w ciąży, mogą bezpiecznie podróżować samolotem, gdyż jak wiemy, samolot to najbezpieczniejsza forma transportu – mówi Katarzyna Pniewska-Undro, ginekolog położnik ze Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. – Niemniej jednak należy pamiętać, że ciąża musi przebiegać prawidłowo. W przypadku na przykład znacznej niedokrwistości lub zagrażającego porodu przedwczesnego, lot samolotem może okazać się ryzykowny. Dlatego przed podróżą należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – dodaje Pniewska-Undro.

 

Ryzyko choroby zakrzepowej i szkodliwe promieniowanie kosmiczne – mit czy fakt?

Niektóre linie lotnicze zalecają, by kobiety w ciąży na czas podróży samolotem założyły specjalne pończochy przeciwzakrzepowe. Mają one zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów.  – Ciąża jest stanem, który zwiększa ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej. W związku z tym pacjentki planujące dłuższy lot samolotem powinny otrzymać profilaktyczną dawkę heparyny drobnocząsteczkowej. Ponadto, w czasie podróży trwającej dłużej niż 4 godziny zaleca się spacery po pokładzie samolotu oraz wykonywanie ćwiczeń nogami w celu usprawnienia krążenia krwi. Oczywiście, także należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu – zaleca Pniewska-Undro. – Pojawiały się także obawy, że promieniowanie kosmiczne może w jakiś sposób wpływać na przebieg ciąży, ale uznaje się, że jest ono tak minimalne, że w żaden sposób nie zagraża rozwijającemu się dziecku. Latanie w ciąży uważa się za bezpieczną formę podróżowania – uspokaja Pniewska-Undro.

 

Ciąża mnoga, ciąża pojedyncza – konieczna wizyta u lekarza

W 2016 r. w województwie pomorskim aż 730 kobiet zostało mamami bliźniąt lub trojaczków. Linie lotnicze zazwyczaj mają bardziej rygorystyczne warunki dopuszczenia do podróży pani, która spodziewa się więcej niż jednego dziecka. – Jeśli chodzi o ciążę mnogą, takie ciąże wiążą się z większym ryzykiem porodu przedwczesnego. Każda pacjentka w ciąży, bez znaczenia czy to jest ciąża mnoga, czy nie, przed podróżą samolotem powinna odbyć wizytę u lekarza, by ten mógł indywidualnie wydać zalecenia w związku z podróżą – przypomina Pniewska-Undro.

 

Regulacje wybranych przewoźników dotyczące zezwolenia na podróż samolotem kobiecie w ciąży

Zasady podróżowania samolotem dla kobiet w pojedynczej ciąży niezagrożonej

Zasady podróżowania samolotem kobiet w ciąży regulowane przez poszczególne linie lotnicze (plik PDF)

Zobacz także: Zasady podróżowania samolotem z małym dzieckiem