Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a16e113f-6c17-4250-b653-85e52153fcdb.jpg Przejdź przez drzwi do tolerancji. Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Co będzie się działo?

Przejdź przez drzwi do tolerancji. Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Co będzie się działo?

Człowiek z głową bez twarzy

Symboliczne przejście przez drzwi do tolerancji oraz specjalny punkt informacyjny w Sopocie, w Gdańsku konferencja Otworzyć Bramy Tolerancji Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie, a w Gdyni warsztaty– to tylko niektóre z wydarzeń odbywających się w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, które odbędą się w Trójmieście.

 

Na wydarzenia, które trwają w Trójmieście od 15 do 20 września 2019 r. zaprasza Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego.

 

Skąd pomysł?

Organizacja dni ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób chorujących psychicznie i ich rodzin, promocji psychiatrii środowiskowej i zdrowia psychicznego. Dotyczy to zwłaszcza schizofrenii. Chodzi też o zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych oraz przybliżenie problematyki związanej z sytuacją osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Wydarzenia w Trójmieście są częścią kampanii społecznej Odmień swoją głowę.

 

Tolerancyjni spotkają się w Sopocie

Wydarzenia solidarności z osobami chorymi psychicznie rozpoczną się w niedzielę, 15 września uroczystą mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jerzego. Na Skwerze Kuracyjnym przy molo w Sopocie stanie punkt informacyjny z ofertami wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Będzie można skorzystać z porad psychologicznych i doradcy zawodowego czy zapoznać się z ofertą wsparcia dla osób chorych i ich rodzin. Przygotowano też strefę artystyczną  dla dzieci i dorosłych. Podczas happeningu będzie można spróbować sił w przeciąganiu liny, a także obejrzeć wystawę prac plastycznych. A o godz. 13.00 odbędzie się przejście przez symboliczne drzwi do tolerancji. Na zakończenie dnia o godz. 17.00 zaprasza Teatr na Plaży na Wieczór z Teatrem Biuro Rzeczy Osobistych.

 

Ważna współpraca

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku w poniedziałek, 16 września w godz. 9.00-14.00 odbędzie się konferencja z cyklu Otworzyć Bramy Tolerancji. Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie. Podczas spotkania będzie omawiana działalność Centrów Zdrowia Psychicznego po roku od uruchomienia pilotażu, a także rola asystenta zdrowienia – nowa jakość usług społecznych dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Na zakończenie odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący reformy polskiego systemy ochrony zdrowia psychicznego. Po konferencji w godz. 15.00-18.00 organizatorzy zapraszają do Ogrodu Tolerancji przy siedzibie Fundacji Fosa w Gdańsku (ul. Chopina 42). Odbędzie się tam prezentacja dobrych praktyk na podstawie doświadczeń Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Kręgi Wsparcia – jako perspektywa działań wobec osób w kryzysie. Ponadto, prezentacja dobrych praktyk na podstawie Fundacji FOSA „Niekonwencjonalnie… –  Terapia w środowisku, całodobowa infolinia, Informator Wojewódzki, młodzieżowy telefon zaufania” oraz Happening Pożegnanie z plastikiem . Równolegle będą mobilny punktu informacyjny oraz stoisko Odmień swoją głowę.

 

Trudności w procesie zdrowienia

Warsztaty od wspólnym tytułem Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie odbędą się we wtorek, 17 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Będą próbą zrozumienia problemów, jakie mają osoby chorujące psychiczne w podjęciu nowych ról życiowych i aktywności poza chorowaniem. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na ważne pytania. Dlaczego terapia oraz wsparcie środowiskowe nie wystarczają? Jakie są powody, dla których widoczny potencjał osób zdrowiejących nie może być w pełni wykorzystany. Ponadto, będzie prezentowana kwestia wspieranie młodzieży w prawidłowym rozwoju psychoseksualnym oraz profilaktyka zachowań ryzykownych polegająca m.in. na wzmacnianiu potencjału rozwojowego młodych ludzi stanowi wciąż aktualny temat zwłaszcza w kontekście wychowania, edukacji oraz planowania i oferowania profesjonalnej pomocy. Poruszona zostanie też kwestia prób samobójczych dzieci i młodzieży? Będą również warsztaty dramowe dla edukatorów.

 

Rękodzieło jako terapia

W ramach warsztatów terapii zajęciowej przy ul. Batorego 12 w Gdańsku w środę, 18 września będzie można nauczyć się m.in. filcowania na mokro, wykonywania bransolet z imieniem z koralików. Uczestnicy zapoznają się też z ofertą aktywizacji społeczno- zawodowej w ramach różnorodnych pracowni, rehabilitacji ruchowej i psychospołecznej.

 

Czy praca może być skuteczną terapią?

W Galerii Kultury Multimedialnej przy ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopocie w czwartek, 19 września odbędzie się specjalna giełda organizowana z myślą o osobach poszukujących zatrudnienia, biernych zawodowo osobach niepełnosprawnych, wszystkich zainteresowanych odnalezieniem nowych ścieżek kariery zawodowej oraz firmach/ instytucjach poszukujących pracowników.

 

Sport to zdrowie… psychiczne

Na Oddziale Dziennym Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku w piątek, 20 września odbędzie się trójmiejski turniej gier planszowych. Dla zwycięzców czekają nagrody. Natomiast w klubie pacjenta będzie wystawa twórczości pacjentów.

 

Szczegółowy program do pobrania

Odmień swoją głowę_ulotka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.