Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8c094d5e-f61b-4148-b41c-61dc95e61b9a.jpg Żywa lekcja historii – Obchody Święta 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim

Żywa lekcja historii – Obchody Święta 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim

Plakat

W dniach 10 – 11 czerwca 2017 r. w Starogardzie Gdańskim odbędą się obchody Święta Pułku, którego współorganizatorem jest m. in. Województwo Pomorskie.

Święto Pułku organizowane jest przez władze miasta Starogardu Gdańskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich od 11 lat.  Podstawowym celem działalności Stowarzyszenia jest kultywowanie i kontynuowanie wielowiekowej tradycji kawalerii konnej, a w szczególności 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Stowarzyszenie, poprzez swoją działalność, przyczynia się do rozbudzania wśród mieszkańców pomorza, w tym dzieci i młodzieży, postaw patriotycznych i obywatelskich.  

Uroczystości Święta Pułku gromadzą kilkunastotysięczną publiczność stając się największą imprezą tego typu w województwie, plasując ją jednocześnie w czołówce w skali kraju, zarówno pod względem frekwencji uczestników jak profesjonalnej organizacji oraz zyskując szeroki rozgłos medialny. Święto 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich nawiązuje swym charakterem do uroczystych obchodów elitarnej jednostki polskiej kawalerii, która stacjonowała w Starogardzie Gdańskim w latach 1926-1939.

Ze względu na ponadlokalny charakter – wojewódzki i ogólnopolski, Święto Pułku na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości. Impreza jest również specyficzną formą żywej lekcji historii, w której uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół województwa pomorskiego. Zebrana kilkutysięczna publiczność, w tym dzieci i młodzież, aktywnie uczestniczy w programie zachowania tożsamości patriotycznej (w roku 2016 r. – 6500 widzów).

Mając na uwadze edukacyjny aspekt przedsięwzięcia zachęcamy szczególnie dzieci, młodzież i nauczycieli do udziału w tym wydarzeniu.

Szczegóły dotyczące obchodów Święta Pułku na stronach internetowych:
https://pl-pl.facebook.com/2PSzR/
http://2szwol.pl/nowa.html

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.