Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ebfa1118-63e4-4fc3-8309-50859c5be970.jpg Zobacz Westerplatte inaczej… Dzięki multimedialnym instalacjom na nowo odkryjesz historię tego miejsca

Zobacz Westerplatte inaczej… Dzięki multimedialnym instalacjom na nowo odkryjesz historię tego miejsca

Próby „Westerplatte. Światłocienie"

Spektakl multimedialny „Westerplatte. Światłocienie" to nowa propozycja Muzeum Gdańska dla mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczyć w piątek i sobotę, 14-15 września 2018 r. Wstęp – wolny.

 

– Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych i wystawienniczych – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia. – Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości?

 

Multimedialna wersja historii

Poprzez pryzmat sztuk wizualnych na nowo odkrywać będzie można znajdujące się na półwyspie obiekty. Jednakże „Westerplatte. Światłocienie” to nie tylko próba zmierzenia się z dziedzictwem historycznym półwyspu. Będzie to również próba zadawania pytania o kondycję współczesnego człowieka, naszą postawę wobec wojny, przemocy oraz autorytaryzmów.

Muzeum Gdańska zaprosiło do współpracy wybitnych przedstawicieli sztuk audiowizualnych: reżyserów, animatorów, ilustratorów, kompozytorów i muzyków, aby we własnych interpretacjach przedstawili całą złożoność historii półwyspu w zderzeniu ze współczesnością. Spektakl będzie miał formę multimedialnych instalacji, w których główną scenografią, czy raczej aktorami będą historyczne obiekty. Za sprawą światła, dźwięku, a przede wszystkim animacji Westerplatte stanie się na dwa wieczory plenerową galerią sztuki monumentalnej.

 

Nadzieja
Instalacja autorstwa Roberta Turło oraz Jarosława Pudlisa, Michała Garnowskiego, Mateusza Kozłowskiego, Adama Przybysza i Marka Kuczyńskiego.

Bad news
Instalacja autorstwa Macieja Salamona.

Respiracja
Instalacja autorstwa Macieja Szupicy, muzyka: Szymon Weiss, animacja: Krzysztof Głażewski.

Willkommen
Wideoklip autorstwa Marka Frankowskiego, Szymona Kołodziejczyka i Grzegorza Łapińskiego.

 

Westerplatte. Światłocienie

  • 14-15 września 2018 r., piątek-sobota, godz. 19.30-22.30
  • spacer przewodnikiem co 15 minut
  • oprowadzanie w języku migowym o godz. 20.00
  • oprowadzanie w języku ukraińskim o godz. 21.00
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.