Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8d5ecfde-aa24-4d74-99ee-f2cb537ad178.jpg Zobacz dawny Gdańsk, który przeminął… ale został ocalony w grafice

Zobacz dawny Gdańsk, który przeminął… ale został ocalony w grafice

Johann Carl Schultz „Kościół Świętej Trójcy i kaplica św. Anny"

Na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku zgromadzone zostały prace XIX-wiecznego artysty Johanna Carla Schultza. Ze względów konserwatorskich grafiki jego autorstwa będzie można oglądać w Oddziale Sztuki Dawnej tylko do 30 września 2018 r.

 

Johann Carl Schultz to wybitny XIX-wieczny malarz i grafik, wielki miłośnik historii i zabytków Gdańska. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór jego rycin z trzech tek graficznych, zawierających łącznie 54 akwaforty, tworzących cykl „Gdańsk i jego budowle w oryginalnych malowniczych sztychach z geometrycznymi szczegółami i tekstem”. Niezwykłe dzieło, wydane w latach 1855-1868, przyniosło Schultzowi sławę i Królewski Złoty Medal w dziedzinie sztuki i nauki.

 

Piękno Gdańska utrwalone na papierze

Bohaterem cyklu grafik Schultza jest miasto, ukazane zarówno w odległej panoramie, jak i szczegółowym zbliżeniu. Artysta z wielkim pietyzmem odtwarza wnętrza, detale architektoniczne i atmosferę gdańskich uliczek, które pod wpływem zmian jakie niósł wiek nowoczesności, traciły swoją wyjątkową wartość historyczną i urok.

W związku z modernizacją miasta, rozpoczętą już w pierwszej połowie XIX w., w następstwie licznych inwestycji budowlanych i poszerzania ulic, burzono bez jakiegokolwiek nadzoru średniowieczne budowle, bramy, oczyszczano świątynie, wielkie sienie i usuwano przedproża. Mimo protestów Schultza i jego zabiegów o stworzenie prawnych rozwiązań chroniących zabytki, z roku na rok miasto traciło bezcenne dzieła i autentyczny obraz własnej przeszłości.

Lekceważący stosunek władz miasta do działań artysty spowodował, że na początku lat 40. Schultz rozpoczął pracę nad cyklem akwafortowych widoków Gdańska. „Niech przynajmniej obrazy owych budowli trafią do potomnych” – napisał we wstępie do cyklu. Poza budynkami i malowniczymi miejscami, które za chwilę miały bezpowrotnie zniknąć z mapy miasta, artysta zobrazował także przebudowywane w XIX w. wnętrza gdańskich kamienic.

Graficzne dzieło Schultza ukazuje świat i epokę, które przeminęły. Zgodnie z intencją twórcy, stało się nie tylko ponadczasowym utrwaleniem ich piękna, ale także dokumentacją przestrzeni skazanej na zagładę i argumentem w batalii o jej ochronę.

 

Znajdujące się w muzealnej kolekcji dzieła Johanna Carla Schultza utrwalone są na papierze i nie mogą być prezentowane na wystawie stałej ze względu na obostrzenia konserwatorskie.

 

Ocalone w grafice. Akwaforty Johanna Carla Schultza z Muzeum Narodowego w Gdańsku

  • wystawa czynna: 3 lipca – 30 września 2018 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Dawnej
  • ul. Toruńska 1
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia: wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00
  • ceny biletów:
    normalny – 10 zł
    ulgowy – 6 zł
    dzieci i młodzież (7-26 lat) – 1 zł
    rodzinny – 18 zł
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.