Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c40f0059-9196-496d-b2e1-365c141fa4ee.jpg Znasz wybitnie utalentowane dziecko? Zgłoś je do projektu „Zdolni z Pomorza”, pomożemy mu rozwinąć skrzydła

Znasz wybitnie utalentowane dziecko? Zgłoś je do projektu „Zdolni z Pomorza”, pomożemy mu rozwinąć skrzydła

Zdolni z Pomorza, uczniowie podczas ćwiczeń laboratoryjnych zorganizowanych przez GUMed

 

Od tego roku projekt „Zdolni z Pomorza” został poszerzony o zajęcia z biologii, chemii i z kompetencji społecznych. Miejsce dla siebie znajdą uczniowie uzdolnieni na przykład w zakresie języka polskiego, historii czy filozofii. Ci, którzy dostali się do projektu, są bardzo zadowoleni. Podoba im się nie tylko to, że uczą się rzeczy, których nie ma w programach szkolnych, ale mają indywidulnych opiekunów, którzy doskonale wiedzą, jak ukierunkować rozwój zdolnego ucznia.   

 

Uczestnicy o projekcie Zdolni z Pomorza

– Uczestnictwo w projekcie „Zdolni z Pomorza” to dla mnie prestiż, ponieważ znam kilka osób, które chciały przystąpić do projektu, ale – z różnych przyczyn – nie udało im się. Tym bardziej utwierdziłem się w przekonaniu, że jest to program dla osób mających ponadprzeciętną wiedzę i chcących się dalej rozwijać. To wyróżnienie samo w sobie – mówi Bartosz, uczeń biorący udział w projekcie.

– Projekt „Zdolni z Pomorza” pozwala pójść o krok dalej w porównaniu do tego, co oferuje szkoła i wciąż okrajana podstawa programowa. Na zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu rozbudowujemy naszą wiedzę, korzystamy również z zajęć praktycznych, podczas których przeprowadzamy eksperymenty, na które niestety brakuje czasu na lekcjach szkolnych. A wiadomo, że jest to znacznie lepszy sposób na utrwalenie wiedzy i jej przyswojenie niż tylko i wyłącznie sucha teoria z książek – podkreśla Grzegorz, uczestnik projektu, objęty dodatkowo opieką mentorską przez wykładowcę z jednej z pomorskich uczelni.

 

Zdolni z Pomorza, uczniowie podczas ćwiczeń laboratoryjnych zorganizowanych przez GUMed. Fot. mat. prasowe GUMed

 

Systemowe wsparcie

Projekt „Zdolni z Pomorza” powstał po to, aby zapewnić uczniom szczególnie uzdolnionym odpowiednie wsparcie i rozwój talentu. Program pozwala ukierunkować ucznia, poszerzać wiedzę młodego geniusza z zakresu matematyki, kompetencji naukowo-technicznych, informatycznych, umiejętności uczenia się, społecznych, inicjatywności i przedsiębiorczości. Dzięki programowi, każdego roku niemal dwa tysiące takich uczniów z całego województwa pomorskiego może uzyskać wsparcie.

– Najzdolniejsi uczniowie, wyłonieni za pomocą testów oraz badań w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, mają zajęcia z matematyki, fizyki i informatyki w lokalnych centrach nauczania kreatywnego. A od przyszłego roku także z biologii, chemii i kompetencji społecznych. Współpracują z nami największe pomorskie uczelnie, które organizują dla uczniów między innymi spotkania akademickie – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Co więcej, najlepsi z najlepszych są objęci indywidualną opieką mentorską przez wykładowców. Uczniowie mogą brać też udział w kółkach olimpijskich, kursach e-learningowych, projekcjach filmowych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Mogą także startować w konkursach na najlepsze projekty interdyscyplinarne i indywidualne. Podsumowanie projektu odbywa się podczas czerwcowej gali. Wyróżniający się uczniowie w nagrodę m.in wyjeżdżają na obozy naukowe. Koszt uczestnictwa jednej osoby w obozie wynosi ok. 1500 zł, a zatem jest to bardzo atrakcyjna propozycja – podkreśla dyrektor Krawiec.

 

Zdolny zawsze sobie poradzi?

Sceptycy mogą zadać pytanie: skoro zdolny uczeń jest taki utalentowany, to dlaczego należy go wspierać? Pedagog Ewa Makowska jest przekonana, że takie dzieci potrzebują wsparcia i obala kilka mitów na ten temat. – Wychodzimy z założenia, że uczeń zdolny poradzi sobie w szkole i w życiu bez specjalnego wsparcia ze strony szkoły – z prostego powodu, że właśnie jest zdolny. Ale niestety, pewne umiejętności psychospołeczne nie są u nich tak wypracowane, jak u innych dzieci, dlatego właśnie trzeba im zapewnić dodatkowe możliwości rozwoju. Ponadto, najczęściej myślimy, że wyjątkowy uczeń to taki, który ma świetne oceny w szkole, ale nie zawsze tak jest. Owszem – zdarza się, że ma same szóstki, ale nie są one wyznacznikiem, ponieważ ma swoją pasję i interesuje się tylko tym, co lubi. A ponieważ często jest w innym świecie, ma problemy z koncentracją i nie potrafi słuchać poleceń nauczyciela, chodzenie do szkoły nie należy do jego ulubionych zajęć. Dlatego warto głębiej spojrzeć na takiego ucznia, zdiagnozować go i zobaczyć, że ma inną treść w sobie – tłumaczy Ewa Makowska, pedagog z I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.

 

Jak zgłosić utalentowanego ucznia do projektu?

Jeśli widzisz, że Twój uczeń, syn lub córka, a może kuzyn bądź kuzynka przejawia wybitne uzdolnienia w przedmiotach ścisłych, przyrodniczych lub humanistycznych, złóż arkusz nominacji w terminie do 15 czerwca w najbliższym Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego. Następnie zgłoszona osoba będzie musiała:

  • jeśli chce przystąpić do projektu z: chemii, biologii bądź kompetencji społecznych – przygotować i przedstawić niewielki projekt badawczy,
  • jeśli z matematyki, fizyki i informatyki – przejść badania diagnostyczne w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz napisać we wrześniu test uzdolnień kierunkowych.

Laureaci i finaliści wybranych konkursów lub olimpiad przyjmowani są do systemu w trybie uproszczonym, bez konieczności pisania testu bądź opracowywania projektu. Warto dodać, że absolwenci systemu „Zdolni z Pomorza” w większości dostają się na wymarzone kierunki studiów. Wybitni uczniowie, uczestniczący w systemie, to idealni kandydaci do prestiżowych szkół wyższych.

Wszystkie informacje na temat „Zdolnych z Pomorza” znaleźć można na stronie internetowej Zdolni z Pomorza.

 

We wrześniu 2016 r.rozpoczęła się druga edycja projektu „Zdolni z Pomorza” realizowanego przy wsparciu unijnym przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Obejmuje on działania realizowane przez samorządy powiatowe (lokalne formy wsparcia), szkoły wyższe (akademickie formy wsparcia), Samorząd Województwa Pomorskiego (regionalne formy wsparcia).

Łączna wartość 26 projektów „Zdolni z Pomorza”, które będą realizowane do 2021 r., wynosi ponad 27 milionów złotych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.