Konferencję prasową zorganizowano 20 czerwca 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Wielkiej Sali Rady, popularnie zwanej Salą Czerwoną. To właśnie w tym pomieszczeniu przez stulecia zapadały najważniejsze decyzje dotyczące dziejów Gdańska. Tak było i tym razem…

 

Nowy gmach dla gdańskiego muzeum

– Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić nowy pomysł. Przyszedł najwyższy czas, aby zaprojektować i wznieść nowy gmach dla gdańskiego muzeum. Gmach, w którym powinna się znaleźć stała wystawa obrazująca tysiącletnią historię miasta – rozpoczął prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz. – Taka wystawa jest nam niezwykle potrzebna, abyśmy wspólnie odczytywali kod genetyczny naszego miasta: co to znaczy być gdańszczanką i gdańszczaninem? Chcemy opowiedzieć o Gdańsku, który dla całego świata stał się symbolem wolności i solidarności.

Prezydent Adamowicz dodał, że w każdym mieście, które jest dumne ze swojej historii, lokalne muzeum pełni niezwykle ważna rolę. – Jest to nie tylko miejsce gromadzenia pamiątek i wspomnień, ale także miejsce, gdzie kolejne pokolenia poszerzają wiedzę o swoim mieście.

 

Budowanie tożsamości gdańszczan

Muzeum ma już opracowane nowe logo, które powstało rok temu w wyniku konkursu. Teraz pojawiła się propozycja skrócenia jego nazwy do Muzeum Gdańska, a z tą zmianą będą związane przygotowania do powstania nowej siedziby. Ma być ona wyposażona nie tylko w sale wystawowe, ale także pomieszczenia warsztatowe, centrum edukacyjne oraz bibliotekę.

– Dalej będziemy ambasadorami przeszłości Gdańska, natomiast czerpiąc z tej przeszłości chcielibyśmy mocniej otwierać się na współczesność, jak również uczestniczyć w rozmowach dotyczących przyszłości – podkreślił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. – Naszą misją jest budowanie i wzmacnianie tożsamości współczesnych gdańszczan.

 

Lokalizacja w samym sercu Gdańska

– Postawiliśmy sobie za cel, aby tego typu obiekt był zlokalizowany w historycznym centrum Gdańska. Wybór padł na nieruchomość znajdującą się zbiegu ulic: Wapienniczej, Rycerskiej i Karpiej – zaznaczył Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Jest to miejsce niezwykle ważne ze względów historycznych. To tutaj przed wiekami stał gród książąt gdańsko-pomorskich, a później zamek krzyżacki. Blisko stąd do Muzeum Poczty Polskiej oraz tworzonego Domu Chodowieckiego i Grassa. Po drugiej stronie kanału Raduni stoi już monumentalna bryła Muzeum II Wojny Światowej. Dodatkowo poprzez oddaną do użytku w ostatnią sobotę kładkę na Ołowiankę, prowadzącą do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Narodowego Muzeum Morskiego, powstanie całkowicie nowa oś aktywności kulturalnej w Gdańsku.

Muzeum Gdańska ma mieć nowoczesną bryłę. – Zamierzamy zorganizować międzynarodowy konkurs architektoniczny. Okres wakacyjny poświęcamy pracy nad warunkami jego przeprowadzenia i kompletowaniem międzynarodowego jury. Jesienią tego roku ogłosimy konkurs, a rozstrzygnięcie możliwe byłoby w czerwcu przyszłego roku – wyjaśnił Bielawski.

 

O zmianach zadecydują rajcy

– Myślę, że idea powstanie tego muzeum jest jak najbardziej słuszna – ocenił przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek. – Warto w jednym miejscu pokazać całość bogatej historii Gdańska. Jestem przekonany, że będzie to wielka atrakcja zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców.

Przewodniczący Oleszek poinformował, że zmiany w statucie muzeum będą rozpatrywane w przyszłym tygodniu na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta. Finałem może być też podjęcie decyzji o budowie nowej siedziby Muzeum Gdańska.