Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/31808210-9add-4a1f-859d-dc2c4336b3f9.jpg Zapraszamy na Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

Zapraszamy na Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

To wydarzenie, organizowane przez Urząd Marszałkowski już po raz XIII, rozpocznie się o godz. 10:00 mszą świętą w intencji rolników i producentów żywności. Na placu przy katedrze oliwskiej będą czekać dziesiątki wystawców oferujących produkty pochodzące z całego Pomorza do godz. 17.00. (łącznie 46 wystawców).

Panie zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich, dbając o zachowanie tradycji i obyczajów, przyrządzą np. plince kaszubskie, dziadowską zupę, szandar kociewski, smalec ze skwarkami podany na domowym chlebie żytnim oraz słynne w regionie ruchanki, czyli placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego. A do tego najróżniejsze przetwory w słoikach: konfitury, dżemy, syropy, soki pochodzące z ich gospodarstw.

Pomorskie to bogate zasoby naturalne takie jak lasy czy jeziora, a szczególnie jeziora Raduńskie tworzące Szwajcarię Kaszubską. To w tym rejonie jest odławiana i wędzona sielawa, nazywana przez Kaszubów morynką, morënką. Na stoiskach kiermaszu pojawią się też inne ryby słodkowodne jak i morskie: dorsz oraz popularny śledź, który dominuje w kuchni pomorskiej od setek lat jaki i w wersji nowoczesnej: koreczki śledziowe z ksylitolem wyprodukowane z naturalnych komponentów w gospodarstwie rybackim. Będą też tradycyjne rybne przysmaki prosto z rąk gospodyń wiejskich.

Jarmark to także okazja do poznania leczniczych właściwości produktów wytworzonych na bazie ziół i owoców i warzyw. Na stoiskach będzie można kupić: syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pędów sosny, żurawinę ucieraną na surowo czy sok z kwiatu czarnego bzu. Do wyboru będzie też wiele rodzajów miodu prosto z pomorskich barci, również te tradycyjne: miód Pszczółkowski lub miód leśny z Biernatki.

W ramach Święta przy Pałacu Opatów w godzinach 11.00-16.00 zostanie przeprowadzony Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorskie Smaki. Konkurs zostanie przeprowadzony w kategoriach: potrawa i produkt. 

Święto jest znakomitą okazją do poznania i spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której wytwórcy z Pomorskiego zarejestrowali aż 178 wyrobów spożywczych. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.