Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e24b74db-5ff7-44da-a285-6c57ce04571b.jpg Zabawy ze szpadą w roli głównej. Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Szekspirowskim

Zabawy ze szpadą w roli głównej. Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Szekspirowskim

Chłopczyk walczy z mężczyzną w komutuszu

Każdy, kto odwiedził Gdański Teatr Szekspirowski mógł dowiedzieć się, jakie są rodzaje białej broni i do czego służą, pokibicować uczestnikom turnieju szemierczego czy pozwiedzać z przewodnikiem budynek i poznać jego historię.

 

Goście teatru przenieśli się w czasie do XVII-wiecznej szkoły fechtunku. Tadeusz Pagiński, fechmistrz Gdańskiej Szkoły Fechtunku, opowiedził i pokazał czym różni się miecz od rapiera, szpady dworskiej, szabli, pałasza czy dawnego floretu. Można było dotknąć broni i sprawdzić czy naprawdę jest ciężka. Najmłodsi i najbardziej zainteresowani słuchacze chętnie robili zdjęcia. Niektórzy z nich próbowali nawet jak się nią włada i jak ciężki jest ochraniacz na tułów. Wysłuchali też opowieści o dawanej i obecnej szkole fechtunku.

Niezwykle widowiskowe okazały się pokazy szermierki sportowej. Swoje umiejętnosci zaprezentowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 70 w Gdańsku oraz Gdańskiej Szkoły Floretu. Ubrani w białe stroje, z maskami i w rękawicach, a przede wszystkim doskonale władający szpadą budzili podzi gości teatru. Poza potyczkami, widzom zaprezentowano też podstawowe postawy szermierczej. Dzieci i dorośli byli zachwyceni, gdy mogli spróbować swoich sił w żonglowaniu obręczami czy posługiwaniu się gumową szpadą. 

Ci, którzy po raz pierwszy znaleźli się w teatrze, mogli go pozwiedzać z przewodnikiem i poznać jego historię. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.