Nowy mammograf jest bardziej precyzyjny i szczególnie czuły w przypadku młodych kobiet z nietypową budową piersi. Będzie też wykonywał zdjęcia pacjentkom obciążonym genetycznie.
WCO w Gdańsku, które działa w ramach spółki Copernicus, jest pierwszym ośrodkiem w regionie, który kupił mammograf wykonujący zdjęcia 3 D. Mammograf jest wykorzystywany w diagnostyce chorób piersi. Badaniu nim poddawane są zazwyczaj kobiety powyżej 40 roku życia.
Trójwymiarowy obraz – precyzyjniejsza diagnoza
Mammograf ma możliwość zastosowania tomosyntezy i wykonania mammografii spektralnej. To znaczy, że podczas badania aparat obraca się, dzięki czemu wykonywana jest seria zdjęć piersi pod różnym kątem. Można potem nałożyć te obrazy na siebie i stworzyć trójwymiarowy zrekonstruowany obraz piersi, co dla radiologa opisującego badania daje możliwość precyzyjnej oceny potencjalnych zmian. Jest to też ważne dla chirurgów onkologów wykonujących zabiegi. Natomiast mammografia spektralna polega na podaniu w czasie badania kontrastu, który pozwala na obejrzenie zmian pod kątem czynnościowym. Pokazuje nieprawidłowe unaczynienie zmian nowotworowych. Możliwość wykonania takiego badania jest szczególnie ważna w przypadku oceny rozległości zmian przed rozpoczęciem leczenia i podczas oceny reakcji zmiany nowotworowej na leczenie oraz oceny zmian niejednoznacznych w badaniu USG i mammografii.
Dłuższe badanie, ale z mniejszą dawką promieniowania
Na badanie tym urządzeniem będą kierowane pacjentki, u których wcześniejsze mammografie nie dawały jednoznacznej diagnozy. Badanie trwa dłużej niż tradycyjna mammografia 2D, ale powoduje też mniejszy dyskomfort podczas uciskania piersi. Co ważne, pacjentka otrzymuje mniejszą dawkę promieniowania. Panie korzystające z tzw. badań przesiewowych nadal będą poddawane klasycznej mammografii.
W Polsce jest tylko kilka tego typu nowoczesnych urządzeń. Działają m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. Wojewódzkie Centrum Onkologii dysponuje dwoma starszymi urządzeniami, które codziennie służą badaniu pacjentek. Dzięki zakupowi nowego sprzętu nie tylko skróci się czas oczekiwania na badania, ale szybciej i bardziej dokładnie będzie można postawić diagnozę.
Ile kosztował?
Mammograf wraz z montażem kosztował ponad 1 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał 750 tys., prawie 160 tys. pochodziło z Ministerstwa Zdrowia, a resztę ze środków własnych dodała spółka Copernicus.
Zobacz: