Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/625b4c2a-469d-464a-a07a-0f258060c6b2.jpg Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku ma własny oddział transplantacji szpiku kostnego [AKTUALIZACJA]

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku ma własny oddział transplantacji szpiku kostnego [AKTUALIZACJA]

Otwarcie oddziału transplantacji szpiku kostnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku

To drugi tego typu ośrodek na Pomorzu. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,7 mln zł. Pierwsi pacjenci leczeni z powodu ostrych białaczek i przygotowani do przeszczepu będą przyjmowani w Słupsku od 15 lipca 2018 r.

 

Aktualizacja z 15 października 2018 r.

Podczas L sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, 15 października 2018 r. radni podjęli uchwałę o przekazaniu na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku 900 tys. zł z budżetu województwa. Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie Banku Komórek i Tkanek dla Oddziału transplantacji szpiku kostnego. Ośrodek zajmuje się leczeniem pacjentów z Pomorza Środkowego, a także z części województwa zachodniopomorskiego.

 

Wcześniej pisaliśmy

 

W uroczystym otwarciu oddziału transplantacji szpiku kostnego 11 lipca 2018 r. wziął udział marszałek Mieczysław Struk.

–  Cieszę się, że sejmik podjął decyzję o dofinansowaniu z budżetu województwa kwotą 500 tys. zł utworzenia oddziału transplantacji szpiku. To prawie 30 procent kosztu całej inwestycji – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Oddział powstał w wyniku przebudowy części pomieszczeń zajmowanych przez hematologię. Pracuje na nim wykwalifikowana kadra medyczna m.in. transplantolodzy, hematolodzy i pielęgniarki onkologiczne. Jestem przekonany, że pacjenci z nowotworami krwi, którzy już wkrótce będą przyjmowani do szpitala docenią warunki, w jakich będą leczeni oraz dogodną lokalizację placówki – dodał marszałek Struk.

 

Nowoczesny oddział na sześć łóżek 

Oddział transplantacji szpiku o powierzchni 240 mkw. znajduje się na II piętrze budynku D w części oddziału hematologicznego. Składa się z pięciu izolatek z łazienkami, w tym czterech sal jednoosobowych i jednej dwuosobowej. W sumie jest sześć łóżek zapewniających wysoki standard czystości powietrza. Na oddziale są też: gabinet zabiegowy, gabinet lekarski, punkt pielęgniarski, brudownik oraz niezbędne dla utrzymania wysokich wymogów sanitarnych śluzy dla pacjenta oraz personelu.

– Na oddziale, w bardzo dobrych warunkach będą leczeni chorzy, którzy kwalifikują się do transplantacji szpiku – mówi dr n. med. Wojciech Homenda, ordynator oddziału hematologii, wewnętrznego i otwieranego transplantacji szpiku kostnego oraz wojewódzki konsultant do spraw hematologii. – Będziemy oceniać ich status choroby, wykonywać badania, w tym kardiologiczne i stomatologiczne. Potwierdzać więc remisję choroby – dodaje ordynator. 

W ramach robót budowlanych zmieniono układ pomieszczeń. Wymieniono drzwi i okna na witryny, instalacje wodne i kanalizacyjne oraz zamontowano centralę klimatyzacyjną zapewniającą 10-krotną ilość wymian powietrza. Zmodernizowano instalacje elektryczne oraz teletechniczne systemu sygnalizacji pożaru i kontroli dostępu. Wykonano nowe instalacje teletechniczne: monitoring wizyjny, instalacje TV i system przyzywowy. Do sal chorych doprowadzono instalacje gazów medycznych wraz z naściennymi panelami.

Oddział doposażono m.in. w łóżka elektryczne z wagą oraz materacami przeciwodleżynowymi, szafki przyłóżkowe, pompy infuzyjne, centralę do podłączenia kardiomonitorów. Kupiono stoliki zabiegowe, stojaki do pomp infuzyjnych i kroplówek oraz meble m.in. do gabinetu zabiegowego, punktu pielęgniarskiego, śluz szatniowych.        

                                    

Drugi ośrodek na Pomorzu wykonujący przeszczepy komórek macierzystych

Pierwszy ośrodek transplantacji istnieje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Ośrodek Autoprzeszczepów Szpiku Kostnego powstaje z myślą o mieszkańcach Słupska i okolic. – Chodzi o to, aby chorzy nie musieli jeździć na transplantacje szpiku najczęściej do Gdańska, czasem Warszawy czy nawet Gliwic. Nasi pacjenci często cierpią na wiele chorób, niektórzy z nich mają dysfunkcje narządów ruchu – wyjaśnia dr Wojciech Homenda.

– Na razie otwieramy tzw. część łóżkową, czyli oddział transplantacji szpiku. Rozpoczynamy równocześnie tworzenie banku komórek i tkanek. Po zakończeniu tej inwestycji musimy otrzymać odpowiednie akredytacje i dopiero będziemy mogli rozpocząć transplantacje. Ośrodek autoprzeszczepów szpiku kostnego w naszym szpitalu będzie składać się z oddziału oraz banku komórek i tkanek. Bank to jednostka posiadająca zbiornik do bankowania komórek i tkanek (przechowywania z temperaturze – 196 stopni Celsjusza) oraz laboratorium, w którym przygotowywany, badany (np. badania mikrobiologiczne, wirusologiczne) i pakowany jest pobrany materiał. Mamy nadzieję, że już na początku przyszłego roku uda się nam przeprowadzić pierwsze przeszczepy szpiku w Słupsku. Szacujemy, że będziemy wykonywać około 30-40 transplantacji na rok. Do tego momentu nasi pacjenci będą jeździli na zabiegi do innych szpitali, najczęściej do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku – tłumaczy dr Homenda.

W ciągu roku w Słupsku leczonych jest prawie 3 tys. pacjentów. Na istniejącym od 1998 r. oddziale hematologii nie wykonuje się autoprzeszczepów szpiku, które czasem są jedynym ratunkiem dla chorych. – Leczymy chorych z ostrymi białaczkami, kwalifikujemy i przygotowujemy chorych do przeszczepu komórek macierzystych szpiku, który do końca roku będzie wykonywany w UCK. Prowadzimy pełną diagnostykę i leczenie chorób hematologicznych – informuje dr Homenda.

Na oddziale pracuje dwóch transplantologów klinicznych, którzy jednocześnie są hematologami oraz czterech hematologów, z których jeden jest w trakcie specjalizacji z transplantologii. Zatrudnionych jest też dwóch lekarzy w trakcie specjalizacji z hematologii. Pracują też specjalistki pielęgniarstwa onkologicznego z ponad 15-letnim doświadczeniem w leczeniu nowotworów krwi.

– Otwarcie oddziału transplantacji to pierwszy etap prac służących przeszczepom szpiku w słupskim szpitalu. Następnym etapem będzie utworzenie banku tkanek i komórek. Wtedy pacjenci chorzy na białaczkę nie będą musieli jeździć do innych miast, aby poddać się przeszczepowi, a szczególnie autoprzeszczepowi – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. –  Finansowe wsparcie tego projektu przez samorząd województwa pomorskiego jest kolejnym przykładem działania na rzecz rozwoju i  rozszerzenia oferowanych usług medycznych w szpitalach marszałkowskich. To też wyraz troski o zdrowie pacjentów naszych szpitali znajdujących się nie tylko w Trójmieście. Wykwalifikowany zespół szpitala w Słupsku zapewni bezpieczne i bardziej komfortowe leczenie bezpośrednio na miejscu. Kolejny ośrodek na Pomorzu odciąży też Uniwersyteckie Centrum Kliniczne będące jedynym do tej pory ośrodkiem na Pomorzu specjalizującym się w przeszczepach szpiku – wyjaśnia Orłowski.

 

 

Homenda: „Transplantacja to utrzymanie dobrostanu”

Jak zapewnia dr Homenda nie należy obawiać się być dawcą: „Ponad 80 proc. materiału do transplantacji pobieranych jest z krwi obwodowej, z której separuje się komórki macierzyste, z których powstaje szpik. Taki dawca wymaga jedynie krótkiego pobytu w szpitalu na czas poboru komórek macierzystych. Natomiast coraz mniej przeszczepów polega na nakłuciu kości i pobraniu szpiku z talerza biodrowego. Taki zabieg wymaga narkozy i związanego z nią dłuższego pobytu”. – A sama autotransplantacja to nic innego jak utrzymanie dobrostanu pacjenta, wydłużenie remisji po skutecznej chemioterapii.  Można ją przeprowadzać do 70 roku życia  – zaznacza Homenda.

 

Koszt inwestycji

Utworzenie oddziału m. in. opracowanie dokumentacji, roboty oraz wyposażenie kosztowało ponad 1,7 mln zł. Środki na ten cel przekazały: samorząd województwa pomorskiego (500 tys. zł), miasto Słupsk (800 tys. zł), gmina Słupsk (100 tys. zł),  Kobylnica i Ustka (obie gminy po 50 tys. zł), Potęgowo i Główczyce (obie gminy po 20 tys. zł), Smołdzino i Kępice (obie gminy po 10 tys. zł) oraz powiat słupski (50 tys. zł), a pozostałą kwotę dołożył szpital (ponad 94 tys. tys., zł).

Kolejny etap to przebudowa pomieszczeń na potrzeby utworzenia banku komórek i tkanek wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt. Szpital wykonał już dokumentację projektowo-kosztorysową oraz uzyskał pozwolenie na budowę. Wyłania wykonawcę robót budowlanych. Szacowany koszt tego etapu inwestycji to 1,5 mln zł.

 

Fot. Maciej Laszkiewicz, Michał Piotrowski

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.