Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5219395b-a275-4b25-9cdb-988e62712bcc.jpg Wielkanoc za kilka tygodni. Już teraz najmłodsi mogą nauczyć się wykonywać tradycyjne ozdoby

Wielkanoc za kilka tygodni. Już teraz najmłodsi mogą nauczyć się wykonywać tradycyjne ozdoby

Pisanki

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza dzieci od 3 roku na zajęcia, podczas których będą mogły wykonać wielkanocne pisanki, baranki i zajączki.

 

Muzeum jest Odziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

Zajęcia dla najmłodszych i nie tylko 

W ofercie edukacyjnej dla grup zorganizowanych są też inne lekcje i warsztaty muzealne. Muzeum na specjalne zamówienie zorganizuje indywidualne programy edukacyjne, a poziom trudności i zakres tematu, dobierze do wieku, potrzeb oraz możliwości percepcyjnych grupy.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza oprócz warsztatów zachęca do korzystania z dodatkowych atrakcji takich jak: przejażdżki wozem dookoła wsi, ognisko, pieczenie kiełbasek oraz biesiadowanie w ogrodzie.

Jajko – pisanka wielkanocna

Jakie znaczenie w tradycji ma pisanka wielkanocna? Opowieść o zwyczajach i wierzeniach wielkanocnych, o świątecznej i pełnej bogactwa symbolice jajka. Organizatorzy zdradzą, jak wyczarować pisankę, jak nadać jej kolor, a także, jakie sekrety ukryte są w barwach i bogatych wzorach tych małych dzieł sztuki. Uczestnicy poznają dekoracje i techniki zdobienia jaj z różnych regionów Polski oraz samodzielnie wykonają dawnymi technikami pisankę wielkanocną. 

  • czas trwania: 2-3 h 
  • wiek: 5+ 
  • cena: 15 zł/osoba


Baranek wielkanocny

Marcepanowy, cukrowy, maślany, drożdżowy… a każdy z innej formy. Warsztaty będą okazją do zapoznania się z symboliką „agnuska” w polskiej tradycji Świąt Wielkanocnych. Dzieci dowiedzą się, z jakich form i z czego go wyrabiano i co symbolizuje czerwona chorągiew. Każdy samodzielnie wykona baranka z masy cukrowej za pomocą drewnianej formy snycerskiej. Uzupełnieniem zajęć jest prezentacja materiału multimedialnego.

  • czas trwania: 1,5 h
  • wiek: 4+
  • cena: 15 zł/ osoba

Wiosenny zajączek

Dlaczego jest symbolem Świąt Wielkanocnych? Przynosi dzieciom wielkanocne prezenty, zostawia je w koszyczkach. Jest ściśle związany z niemiecką tradycją wielkanocną, którą z największą przyjemnością kontynuuje się do dziś. Uczestnicy zajęć samodzielnie wykonają zajączka z ciasta na bazie przepisu na tradycyjny chleb wielkanocny, który dawniej wypiekano na Pomorzu. Tradycyjny wielkanocny chlebek w kształcie zajączka będzie piękną ozdobą świątecznego koszyczka. 

  • czas trwania: 1,5-2 h
  • wiek: 3+
  • cena: 15 zł/ osoba

Zobacz: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.