Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/592fc098-796e-46f3-aad7-2fca4f32bc49-1.jpg Wyjątkowe miejsce, łączące tradycję z nowoczesnością. Nagroda A. Gieysztora dla Jerzego Limona, dyrektora Szekspirowskiego

Wyjątkowe miejsce, łączące tradycję z nowoczesnością. Nagroda A. Gieysztora dla Jerzego Limona, dyrektora Szekspirowskiego

Jerzy Limon

Nagroda została przyznana w kategorii: przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego. Wyjątkowym miejscem, docenionym przez kapitułę konkursową, jest Gdański Teatr Szekspirowski, który promuje w sposób zrozumiały współczesną sztukę i przedstawia ją w kontekście odwołań do tradycji i klasyki.

 

Wyróżnienie, przyznawane od 20 lat, po raz pierwszy odebrał gdańszczanin. Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora za rok 2019 otrzymał prof. Jerzy Limon – twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali, 25 lutego 2020 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienie to tytuł oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych.

 

Profesor Jerzy Limon

Laureat to twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, anglista, tłumacz i pisarz. Nagroda została przyznana w kategorii przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego. Chodzi o Gdański Teatr Szekspirowski. Jerzy Limon od 1990 r. wykazał się determinacją, by taki teatr powstał – jedyny w Polsce, inspirowany historycznymi przekazami o wystawianiu sztuk Szekspira w Gdańsku w wieku XVII, w budynku Szkoły Fechtunku. Gmach GTS został wybudowany i oddany do użytku w 2014 r. wg projektu wybitnego architekta Renato Rizziego. Była to pierwsza od 40 lat nowa siedziba teatru dramatycznego w kraju. W laudacji przed wręczeniem nagrody podkreślono, że Gdański Teatr Szekspirowski jest ośrodkiem kulturalnym, który ma oddziaływanie nie tylko krajowe, ale też międzynarodowe, przez co jest ważnym ambasadorem Polski w świecie.

 

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora

Profesor Aleksander Gieysztor (1916-1999) był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej nauki i kultury – historykiem mediewistą, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Polskiej Akademii Nauk. Odegrał jedną z kluczowych ról w odbudowie ze zniszczeń wojennych Zamku Królewskiego w Warszawie – od roku 1971 jako członek Obywatelskiego Komitetu Odbudowy, w latach 1979-1991 – jako dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nagroda przyznawana jest przez przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga przy banku Citi Handlowy instytucjom bądź osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego zarówno niematerialnego, jak i materialnego. Mogą je otrzymać instytucje szczególnie zasłużone dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach:

  • działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna,
  • utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą,
  • przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego,
  • indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego,
  • upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Wśród uhonorowanych tym prestiżowym wyróżnieniem znaleźli się m.in. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg, prof. Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Wajda i Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Laureatem jubileuszowej XX  edycji nagrody został ks. bp. Waldemar Pytel, nagrodzony za ponad 30-letni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy – miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.