Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Unijne dofinansowanie przyznane. Prawie miliard złotych na drogę S6, ale tylko do Bożegopola Wielkiego

Unijne dofinansowanie przyznane. Prawie miliard złotych na drogę S6, ale tylko do Bożegopola Wielkiego

Droga krajowa S6

Prawie 41 kilometrów drogi ekspresowej S6 z Trójmiasta w kierunku Słupska powstanie dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Niestety nie rozwiąże to komunikacyjnych problemów Pomorza Środkowego.

 

Umowa, o dofinansowanie projektu Budowa drogi ekspresowej S6 Słupsk – Gdańsk, odc. Bożepole Wielkie – początek obwodnicy Trójmiasta, została podpisana 20 listopada 2018 r. w Warszawie. Podpisali ją przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Dwupasmówka na zachód

Budowany odcinek drogi ekspresowej S6 liczyć będzie około 41 km. Zacznie się w Gdyni i przebiegając przez teren gmin: Żukowo, Szemud, Luzino i Łęczyce zakończy się w miejscowości Bożepole Wielkie. Droga będzie posiadać dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Powstaną też liczne mosty i przejścia dla zwierząt. Cała inwestycja kosztować będzie ponad 2 mld zł, a unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie ponad 984 mln zł.

 

Urwana droga

Niestety droga, która powstanie do 2021 r. będzie się kończyć w miejscowości Bożepole Wielkie. Dalej na zachód kierowcy będą jechać starą, wąską i niebezpieczną drogą krajową 6. Budowa odcinka Bożepole Wielkie – Lębork – Słupsk – Koszalin została wstrzymana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja ta została wydana pomimo faktu, iż inwestycja była wpisana bardzo wysoko na liście priorytetowych inwestycji drogowych, którą przygotował poprzedni rząd.

 

Ekspresówka musi powstać

Budowa S6 w pełnym jej przebiegu od Trójmiasta do Koszalina to nie tylko sprawa lokalna. Region słupski jest najbardziej wykluczonym komunikacyjnie regionem w Polsce. Brak dobrego połączenia drogowego skutecznie ogranicza możliwości rozwoju gospodarczego. Nowoczesna droga ekspresowa jest również niezbędna dla zabezpieczenia sprawnego połączenia powstającej w Redzikowie pod Słupskiem bazy rakietowej z portami Trójmiasta. Samorząd województwa pomorskiego od dawna zabiega o wybudowanie tej drogi. W liczne akcje popierające inwestycje angażują się również samorządy lokalne. Niestety, jak do tej pory, władze centralne są głuche na argumenty płynące z Pomorza.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.