Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Trzy tysiące paczek na godzinę. Nowy terminal kurierski na lotnisku w Gdańsku już działa [GALERIA]

Trzy tysiące paczek na godzinę. Nowy terminal kurierski na lotnisku w Gdańsku już działa [GALERIA]

Samolot Boeing 757-200 DHL na Międzynarodowym Terminalu Kurierskim DHL Express w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku 11 października 2018 r. otwarty został nowoczesny międzynarodowy terminal DHL Express. Połączy kraje bałtyckie z centralnym hubem towarowym w Lipsku oraz z resztą Europy i świata. Będzie miał on kluczowe znaczenie dla wzrostu międzynarodowego lotniczego ruchu towarowego.

 

Budowa trwała półtora roku i kosztowła cztery miliony euro.

 

Ćwierć wieku współpracy

Na gdańskim lotnisku firma DHL Express działa już od ćwierć wieku.  – Kiedy rozpoczynaliśmy naszą współpracę był to mały oddział. Potem w miarę rozwoju firmy oddaliśmy DHL Express stary terminal międzynarodowy. Dziś inaugurujemy działalność zupełnie nowego nowoczesnego obiektu – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Dziękuję DHL, że uwierzył w Gdańsk. Nowe centrum logistyczne istotnie przyczyni się do rozwoju nie tylko lotniska, ale i całej branży logistycznej na Pomorzu – zaznaczył.  Na otwarciu obecny był również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – W ciągu ostatnich lat Pomorze rozwija się szybciej niż niejeden region Unii Europejskiej, a w globalizującej się gospodarce nasz region staje się coraz istotniejszym punktem. To, że tak poważna międzynarodowa firma inwestuje na Pomorzu to powód do dumy. Terminal był budowany przez lotnisko, które jest wyjątkowe w Polsce, gdyż jego właścicielem jest samorząd województwa  – dodał Mieczysław Struk.

 

Jak działa terminal?

Międzynarodowy Terminal Lotniczy w Gdańsku to najnowsze dziecko DHL Express w Polsce. – Dzięki tym inwestycjom usprawniamy efektywność obsługi przesyłek i oferujemy krótszy czas dostaw. W Europie jesteśmy w stanie dostarczyć przesyłki z dnia na dzień – powiedział John Pearson, prezes zarządu DHL Express Europe. Gdański terminal jest wyposażony w najnowsze technologie, dzięki którym cześć zadań, jak na przykład sortowanie paczek jest zautomatyzowana. W ciągu godziny przez terminal może przejść nawet trzy tysiące paczek. – W ciągu roku terminal może obsłużyć nawet 800 tysięcy przesyłek – zaznaczył John Pearson. Zamontowane są również skanery i wykrywacze materiałów wybuchowych.

 

Z Gdańska w świat

Każdego dnia około godziny 6 rano do Gdańska przylatuje samolot z Lipska. Na pokładzie Boeinga 757-200 może być nawet kilka tysięcy przesyłek. Paczki i listy po posortowaniu przekazywane są kurierom, którzy rozwożą je po Polsce Północnej oraz do centrów w Toruniu i Olsztynie. Ruch eksportowy zaczyna się po południu. Paczki są skanowane, sprawdzane i sortowane do odpowiednich kontenerów. Do godziny 22 samolot jest ładowany, po czym startuje do Lipska. Tam przesyłki są przeładowywane i niektóre już rano trafią do adresatów.

 

Cargo w Gdańsku

W Polsce lotniczy rynek cargo istnieje praktycznie tylko na lotniskach w Warszawie i Katowicach. W pozostałych portach lotniczych przewozy towarowe są podobnej wielkości jak w Gdańsku. W 2017 roku przez gdańskie lotnisko przeszło  5549 ton ładunków. Obecnie lotnicze cargo to w znaczniej mierze drobnicowe przesyłki kurierskie. Można się jednak spodziewać, że nowy terminal kurierski DHL Express pozwoli na zwiększenie liczby ładunków.

 

Fot. Aleksander Olszak

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.