Europejski Dzień Współpracy ma na celu pokazanie, w jaki sposób współpraca transgraniczna wpłynęła na poprawę życia tysięcy obywateli UE w takich dziedzinach jak transport, zielone technologie, zrównoważona turystyka, umiejętności i rozwój, internacjonalizacja małych i średnich przedsiębiorstw. W chwili obecnej w ramach Programu Południowy Bałtyk realizauje się lub zrealizowano 82 projekty w wyżej wymienionych obszarach.
Dzień Współpracy Europejskiej obchodzony jest w około 40 krajach. „Współdzielenie granic, zbliżanie się” to motto obchodów w całej Europie i poza nią.
Pierwsze obchody Europejskiego Dnia Współpracy zorganizowanego przez Program Południowy Bałtyk odbędą się w Gdańsku. 22 września Sekretariat Programu Południowy Bałtyk zaprasza rodziny z dziećmi do Galerii Bałtyckiej (al. Grunwaldzka 141) od godziny 13:00. Dzieci i rodzice zapoznają się z projektami prowadzonymi w ramach Programu. Dzieci dowiedzą się o projektach poprzez zajęcia rysunkowe. Każdy będzie miał okazję spróbować wyjątkowych narodowych potraw 5 krajów Południowego Bałtyku.
25 września (wtorek) impreza odbędzie się w Malmö (Szwecja) w centrum handlowym Emporia Mall (Hyllie Boulevard 19) od godziny 13:00, gdzie rodziny z małymi dziećmi zapraszani są na kolorowanki i do zapoznania się z kuchnią 5 krajów Południowego Bałtyku.
28 września zorganizowane zostaną warsztaty na temat Programu i projektów Południowego Bałtyku dla uczniów szkół podstawowych w Kłajpedzie. Uczniowie dowiedzą się o Programie poprzez zajęcia rysunkowe, a także poprzez spektakl teatralny. Odwiedzający zostaną zaproszeni do spróbowania potraw i przekąsek z 5 krajów Południowego Bałtyku. Impreza odbędzie się w Fabryce Kultury (ul. Bangų 5) w godzinach 12:00-18:00.
Również 28 września obchodzić będziemy Europejski Dzień Współpracy w Aakirkeby na Bornholmie (Dania) na Targach Funduszu w głównej hali sportowej (Grønningen 3). Targi rozpoczną się o godzinie 13.00 i obejmą działania promujące wolontariat we wszelkiego rodzaju możliwościach finansowania (fundusze unijne, państwowe, miejskie i prywatne). Planuje się zorganizowanie warsztatów w celu omówienia pomysłu projektu dotyczącego przyciągnięcia wykwalifikowanej siły roboczej. Dzieci dowiedzą się o Programie poprzez zajęcia rysunkowe.
4 października (czwartek) wszyscy, zwłaszcza młodzi malarze z rodzicami, są zaproszeni do zapoznania się z Programem i kuchnią obszaru Południowego Bałtyku na dziedzińcu Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie (Niemcy).
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o działaniach w ramach Europejskiego Dnia Współpracy, prosimy o kontakt z Programem Południowy Bałtyk na adres e-mail: southbaltic@southbaltic.eu.