Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas konferencji prasowej 16 kwietnia 2020 r., zapowiedzieli łagodzenie istniejących do tej pory obostrzeń. Zmiany zaczną obowiązywać od 20 kwietnia. Dotyczą m. in. zwiększenia liczby klientów w zależności od powierzchni sklepu. Otwarte zostaną też lasy i parki, ale korzystanie z placów zabaw dalej będzie zabronione. Co jeszcze się zmieni?
Nadal zamknięte będą m.in. centra handlowe, restauracje, kawiarnie, siłownie, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Kolejne zmiany restrykcji będą uzależnione od wypłaszczania lub spadku krzywej zakażeń.
Rekreacja dozwolona, zmiany w sklepach i kościołach
Od poniedziałku, 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie restrykcji. Otwarte zostaną lasy i parki. Będzie możliwa rekreacja np. bieganie, co ma zapewnić większy komfort psychiczny obywateli. Jednak minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o rozsądek w tej kwestii tak, aby nie narażać innych na zachorowanie. Nadal zamknięte będą place zabaw. Natomiast w sklepach do 100 mkw będą mogły przebywać 4 osoby na jedną kasę. A w sklepach powyżej 100 mkw będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 mkw powierzchni. Pracowncy sklepów mają mieć mierzoną temperaturę i dostęp do środków dezynfekcji. Również w kościołach będzie więcej wiernych, tzn. jedna osoba na 15 mwk powierzchni świątyni. Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13. roku życia.
Etapy dojścia do otwarcia gospodarczego i społecznego
Kolejne łagodzenie obostrzeń będzie zależeć od sytuacji epidemicznej. Premier zapowiedział cztery etapy rozluźniania restrykcji i rozmrażania gospodarki w Polsce. – Będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, w większym stopniu handel, a na samym końcu usługi – ogłosił Morawiecki. Ze względu na bliski kontakt z klientem salony tatuażu czy usługi rehabilitacyjne zostaną otwarte na końcu. O etapach zmian opinia publiczna będzie informowana na bieżąco. Mogą one nastąpić np. raz na tydzień lub raz na trzy tygodnie.
Wprowadzona zasada trzech „i”
Premier Morawiecki zaproponował nowe reguły w ramach nowej rzeczywistości gospodarczej. Poinformował, że będzie obowiązywała zasada trzech”i”. Co oznacza? Chodzi o izlolację (zachowanie dystansu i noszenie maseczek w przestrzeni publicznej), identyfikację (weryfikacja kto z kim miał kontakty, aby wiedzieć, kto może być zakażony) i informatyzację (jak najwięcej pracy zdalnej). Tłumacząc podjęte kroki, Morawiecki stwierdził, że: „Dzięki obostrzeniom kupujemy czas i dużo więcej osób ratuje sobie życie”.
Szumowski: „Musimy nauczyć się żyć w epidemii”
Minister Szumowski powiedział, że nadal trzeba będzie: zasłaniać twarz, stosować higienę osobistą, trzymać dystans, przestrzegać kwarantanny, dbać o starszych i słabszych oraz pracować zdalnie. – To są zasady czasu epidemii – wyjaśnił Łukasz Szumowski. Łagodzenie restrykcji będzie uzależnione od liczby chorych, wolnych łóżek szpitalnych i resporatorów. Zaznaczył, że zakaz zgromadzeń, imprez, koncertów potrwa znacznie dłużej, gdyż jest wysokie prawodpodobieństwo, że wpłynie to na wzrost liczby zakażeń. – Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będzie szczepionki. Powót do pełniej normalności będzie możliwy, gdy zniknie epidemia – stwierdził minister zdrowia. Podkreślił też, że maseczki będzie można zdjąć, jak będzie szczepionka.
Na zakończenie konferencji zapowiedziano, że kolejne zmiany zostaną ogłoszone najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.