Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2f356d28-5511-48f8-9099-a5ba842f2cec.jpg Słupska galeria sztuki poszukuje dyrektora. Kto może nim zostać?

Słupska galeria sztuki poszukuje dyrektora. Kto może nim zostać?

Wystawa prac Józefa Robakowskiego

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Dokumenty należy składać do 18 kwietnia 2017 r.

 

Trzyletnia kadencja obecnej dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku upływa 30 czerwca 2017 r. Nowego dyrektora wybierze specjalnie wybrana komisja konkursowa. Zwycięzca zostanie powołany na okres 3-7 lat.

 

Jakie wymagania musi spełnić kandydat?

Każda z osób ubiegających się o stanowisko dyrektora musi przejść dwuetapową weryfikację. Komisja sprawdza, którzy z kandydatów spełnia tzw. wymogi formalne. Kandydaci, którzy się zakwalifikują przechodzą do drugiego etapu, czyli rozmów indywidualnych.

– Kandydatem musi być osoba, która ma ukończone studia co najmniej pierwszego stopnia – mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Po raz pierwszy nie oczekujemy od kandydata posiadania tytułu magistra, gdyż obecnie można mieć ukończone ciekawe merytorycznie studia podyplomowe, na przykład  z zarządzania instytucjami kultury zaraz po licencjacie. Poszukujemy osoby, która ma doświadczenie na stanowisku kierowniczym w instytucjach kultury lub uczelniach albo zarządzaniu i realizacji projektów kulturalnych. Nie chcemy sztucznie zawężać wymogów, by nie stracić ciekawych kandydatów. Ważne jest również, aby taka osoba potrafiła rozliczać środki publiczne. Od kandydata oczekujemy programu działalności pracy galerii na 3-4 lata – dodała.

Dokumenty należy wysłać na adres urzędu lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Departamentu Kultury (Gdańsk, ul. Długi Targ 8/10). Oferty muszą wpłynąć do 18 kwietnia 2017 r., do godz. 15.45. W przypadku ofert nadsyłanych pocztą nie decyduje data stempla pocztowego.

 

Kogo poszukuje komisja? Jakie wyzwania będzie miał kandydat?

– Chcemy trafić do osób, które znają się na sztuce współczesnej i ją rozumieją. Sztuka współczesna wymaga bowiem pewnego wytłumaczenia, jest wrażliwa, często prowokacyjna, nieoswojona. Ludzie często boją się podejmować odważnych, a czasem kontrowersyjnych tematów. Od kandydata wymagamy wiedzy dotyczącej tego, czym jest na przykład sztuka społeczna, a czym jest bio art, czyli np. wykorzystanie w sztuce roślin. Fajnie, aby miał nieszablonowe podejście i był kreatywny. Kandydat musi się też zmierzyć z przestrzenią, jaką są Słupsk i Ustka i to jest na pewno ciekawe wyzwanie. Polega na tym, że są trzy obiekty galeryjne, nad którymi trzeba zapanować, trzeba też pomyśleć o wyjściu do ludzi, o pokazaniu się w przestrzeni publicznej, na tym bardzo nam zależy. To może być ciekawa oferta dla ludzi młodych, osób, które najpierw były pracownikami, a od niedawna sprawują funkcje kierownicze – zaznacza Jaworowska.

 

O galerii

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku (BGSW) jest jedyną na terenie słupskiego subregionu tego typu placówką. Organizuje wystawy prezentujące współczesne praktyki artystyczne, głównie najnowsze nurty i trendy, nie unika też wystaw problemowych.

Prezentuje rzeźbę, grafikę, fotografię i instalacje. Zajmuje się też promocją i prezentacją twórczości artystycznej z kraju i z zagranicy oraz edukacją kulturalną. Ma trzy salony wystawiennicze: Galerię Kameralną (Słupsk), Basztę Czarownic (Słupsk) i Centrum Aktywności Twórczej (Ustka).

Poza działaniami typu performance czy happening, galeria organizuje także artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej, które sugerują kierunek ich zmian lub wskazują na kontekst historyczny lub społeczny.

Galeria organizuje plenery dla artystów, studentów oraz uczniów, a także cykliczne Ogólnopolskie Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”. Prowadzi wykłady dla uczniów o sztuce najnowszej oraz warsztaty artystyczne.

Ważną formą popularyzacji sztuki są działania interdyscyplinarne w galeriach oraz w przestrzeni publicznej, a także festiwale, które angażują publiczność we współtworzenie dzieła.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.