Rywalizacja odbywała się w poszczególnych miastach, a firmy zostały podzielone na kategorie, zależnie od ich wielkości.

 

Gdańsk

W Gdańsku w kategorii największych firm (powyżej 1000 zatrudnionych pracowników) pierwsze miejsce zajęła Grupa Kapitałowa Lotos, drugie miejsce należy do Gdańskiej Stoczni Remontowej, a trzecie do Urzędu Miejskiego w Gdańsku (ranking wg ilości punktów). Wśród firm między 251 a 1000 pracowników pierwsze miejsce zajęła firma Federal-Mogul Bimet S.A. W tej kategorii startował też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który uplasował się na 12. miejscu stawki na 49 firm (UMWP zajął także 28. miejsce w ogólnym rankingu dla Gdańska, w którym zgłoszono 302 przedsiębiorstwa).

 

W mniejszych firmach (51-250 pracowników) wygrała drużyna z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, delegatura w Gdańsku, a wśród firm między 11 a 50 pracownikami pierwsze miejsce zajęła firma Axes System.

Była też specjalna kategoria dla szkół i uczelni. Pierwsze miejsce należy do Politechniki Gdańskiej, drugie do Uniwersytetu Gdańskiego, a trzecie do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Gdynia

Najbardziej rowerowym przedsiębiorstwem w Gdyni, w kategorii największych firm, okazał się Thomson Reuters. Drugie miejsce zajęło Asseco Poland S.A, a trzecie Urząd Miasta w Gdyni. Wśród firm między 251 a 1000 pracowników pierwsze miejsce należy do Franke Foodservice Systems Poland, a w mniejszych przedsiębiorcach liderami okazali pracownicy Speednet.

Wśród uczniów i studentów najwięcej punktów zdobyli rowerzyści z XVII Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce przypadło Wydziałowi Oceanografii i Geografii UG w Gdyni, a trzecie Zespołowi Szkół Ekologiczno-Transportowych.

Sopot i Tczew

W Sopocie były dwie kategorie: firmy między 251 a 100 pracowników i między 51 a 250. W tej pierwszej zwyciężyli rowerzyści Ergo Hestia, a w drugiej – pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Z kolei w Tczewie jedyną firmą zatrudniającą powyżej 1000 pracowników jest Flex. Rowerzyści z Flexa wykręcili razem imponującą liczbę ponad 116 tys. punktów. Rywalizacja zaczęła się dopiero wśród mniejszych przedsiębiorstw. W kategorii między 251 a 1000 zatrudnionych pierwsze miejsce zajęli rowerzyści Presa Glass. W kolejnej kategorii najlepsi okazali się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

 

 

Wszystkie wyniki i tabele punktowe dostępne są na stronie Ogólnopolskiej Gry Rowerowej.

 

Rowerowy wrzesień i październik

Rowerzyści liczyli swoje kilometry i punkty we wrześniu i w październiku 2018 przez specjalną aplikację Activy. W zabawie wzięło udział ponad 5,5 tys. osób, które razem przejechały ponad 2 mln km. To więcej niż potrzeba, by 50 razy okrążyć Ziemię. Łącznie aplikacja zrejestrowała prawie 250 tys. przejazdów, z czego aż 55 proc. to dojazdy na rowerze do pracy. – Muszę przyznać, że dojazd rowerem do pracy traktuję nie tylko jako działanie dla własnego zdrowia, ale także jako wygodny i ekonomiczny środek transportu – mówi Marcin Szumny, pracownik UMWP, który brał udział w Ogólnopolskiej Grze Rowerowej. – Jadąc rowerem, nie stoję w korkach, co jest szczególnie problematyczne w godzinach szczytu. Poza tym w Gdańsku mamy dość dobrze rozbudowany system ścieżek rowerowych. Trasa z domu do pracy to w moim przypadku około 10 km, którą pokonuję w 30 minut – tłumaczy Szumny.

Dzięki temu, że uczestnicy gry postawili na rower, rezygnując z samochodów czy komunikacji miejskiej, zaoszczędzili ponad 500 ton dwutlenku węgla. Substancja ta silnie zanieczyszcza powietrze i przyczynia się do powstawania smogu.

 

Rower metropolitalny w drodze

W listopadzie miał ruszyć Rower Metropolitalny Mevo, czyli system miejskich rowerów elektrycznych. Termin ten został przesunięty z 18 listopada 2018 r. o trzy tygodnie ze względów organizacyjnych i technicznych. Jak informuje Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, które jest odpowiedzialne za wdrożenie systemu, uruchomienie Mevo jest skomplikowanym zadaniem. Inwestycja składa się z wielu powiązanych elementów: konstrukcji wzorcowego roweru i uruchomienia procesu technologicznego ich produkcji, instalacji 660 stacji postojowych, systemów informatycznych do obsługi i wypożyczeń rowerów oraz uruchomienia centrum monitoringu.

Obecnie na każdym z etapów prace są finalizowane. W przypadku stacji postojowych, dużym wyzwaniem było przekazanie operatorowi systemu utwardzonych terenów, na których można było dokonać montażu stacji. – Samo przekazanie dokumentów prawnych wraz z pozytywną opinią środowiskową, dotyczącą możliwości montażu stacji, wymagało znaczących prac administracyjnych i formalno-prawnych – mówi Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Drobne opóźnienia spowodowane były też koniecznością utwardzania gruntów pod stacje rowerowe, do czego potrzebne było wynajęcie wykonawców robót budowlanych na terenie 14 gmin. Tymczasem rynek wykonawców jest bardzo trudny ze względu na realizację setek inwestycji finansowanych w ramach projektów europejskich i braku wolnych rąk do pracy – tłumaczy Glaser.

Stojaki pojawiły się już w większości dzielnic i miejscowości. Niedawno ulepszony został system ich mocowania po to, aby nie odstawały one od podłoża w przypadku pochyłych i nierównych powierzchni. Firma Nextbike, operator systemu, prowadzi intensywne testy rowerów, aplikacji do ich wypożyczania oraz działania centrum monitoringu. Dopracowane są już kluczowe elementy roweru, takie jak: napęd, zamek elektryczny oraz system informatyczny, który umożliwiać będzie szybkie (do 15 sek.) i łatwe wypożyczanie roweru za pomocą kart zbliżeniowych (takich jak bilet miesięczny, legitymacja studencka, karta mieszkańca), a także smartfona.