Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Rower metropolitalny. Ile będzie kosztował i kiedy z niego skorzystamy? [7 PUNKTÓW]

Rower metropolitalny. Ile będzie kosztował i kiedy z niego skorzystamy? [7 PUNKTÓW]

Ludzie wsiadający na rowery

W niektórych miastach Polski działają już rowery miejskie, które są częściowo finansowane z budżetów samorządowych. Dzięki czemu są tańsze, a wykorzystanie roweru do 20 min. jest bezpłatne. Kiedy będzie tak u nas?

 

Umowa między 14 gminami na Pomorzu została podpisana w kwietniu 2017 r. Zakłada ścisłą współpracę przy uruchomieniu rowerów metropolitalnych w naszym regionie.

 

1. Czym jest rower metropolitalny?

Pomorski rower metropolitalny to nic innego, jak nowoczesny system rowerów miejskich, który obejmował będzie więcej niż jedno miasto. System, który powstanie na Pomorzu, ma być najnowocześniejszym w Polsce. Jego niepowtarzalność polegać będzie na połączeniu systemu płatności z e-biletem, a także możliwości sprawdzenia w aplikacji miejsca, w którym znajduje się najbliższy rower. Ponadto będzie można ten rower zarezerwować na 15 min., by nikt go nam nie podebrał. Jeśli wypożyczymy rower w Gdańsku, możemy odstawić go w Sopocie, Rumi czy Władysławowie – niekoniecznie do stacji, a wystarczy przypiąć go w bezpiecznym miejscu.

 

2. Gdzie skorzystamy z miejskich rowerów?

Umowy o finansowaniu podpisało 14 miast i gmin. Stacje rowerowe będę uruchomione w całym Trójmieście, Tczewie, Żukowie, Redzie, Rumi, Pruszczu Gdańskim, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Kartuzach, Pucku oraz we Władysławowie. Stacje mają być ustawione m.in. w miejscach przesiadek na komunikację miejską, na dworcach czy przy budynkach użyteczności publicznej, np. urzędach, sądach czy uczelniach.

 

3. Ile stacji i rowerów będzie na Pomorzu?

Projekt zakłada uruchomienie ponad 3,5 tys. rowerów oraz 7700 stacji.

 

4. Kiedy przejedziemy się rowerem metropolitalnym?

Pilotaż odbędzie się już jesienią 2018 r. Natomiast właściwy system rowerów miejskich rozkręci się latem 2019 r.

 

5. Ile będzie kosztowało wypożyczenie roweru?

Nie znamy jeszcze cen za przyjazdy, ale wzorem innych miast możemy liczyć na dopłaty do przejazdów. Bezpłatnych 20 pierwszych minut jest standardem. W Warszawie pierwsza godzina kosztuje 1 zł, kolejna 3, następna 5, a czwarta i każda następna 7 zł. W Poznaniu, Opolu, Białymstoku i we Wrocławiu pierwsza godzina to 2 zł, a kolejne 4 zł. Z kolei w Łodzi ceny zaczynają się od 1 zł, druga godzina kosztuje 3 zł, a następne 5 zł. Natomiast w Krakowie, poza cenami godzinowymi, można wykupić abonament miesięczny – 19 zł za maksymalnie 60 minut jazdy dziennie lub 24 zł za 90 minut dziennie. Jak będzie na Pomorzu? Okaże się jesienią 2018 roku.

 

6. Kto to finansuje?

Koszt projektu to ponad 20 mln zł. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego zarezerwowano na ten cel 17,2 mln zł. Pozostałą kwotę w swoich budżetach już teraz zabezpieczają gminy partnerskie.

 

7. Kto opracowuje koncepcję rowerów metropolitalnych?

Projekt „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego” w imieniu 14 gmin wykona Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.