Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/448e3737-7904-4baf-b05a-16a34e7c7c62.jpg Rower jest OK! Ale o tych zasadach musisz wiedzieć, zanim wsiądziesz z nim do pociągu

Rower jest OK! Ale o tych zasadach musisz wiedzieć, zanim wsiądziesz z nim do pociągu

Z rowerem do pociągu. Fot. Tomasz Konopacki/PKM

Sprawdź, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewieźć rower w pomorskich pociągach? O tych zasadach trzeba pamiętać [PORADNIK].

 

Przewieźć rower w pociągu? To proste.

 

PKP SKM w Trójmieście

Przewoźnik obsługuje połączenia na dwóch liniach Słupsk – Gdynia – Gdańsk Śródmieście oraz na linii PKM do Kartuz i Kościerzyny. W pociągach na głównej linii, obsługiwanych przez elektryczne zespoły trakcyjne, rowery można przewozić w przedziałach służbowych na początku lub końcu składu. Natomiast w szynobusach kursujących w kierunku Kartuz i Kościerzyny rowery przewożone są na specjalnych wieszakach znajdujących się w środkowej części pojazdu. Liczba rowerów, jaką można przewieźć, widnieje na naklejce przy wejściu do wagonu – wynosi ona od 2 do 6, zależnie od typu taboru. – W przypadku, gdy zajęte są wszystkie miejsca, kierownik pociągu może wyznaczyć dodatkowe miejsca dla rowerów w innej części składu – informuje Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście. Kierownik może również odmówić zabrania roweru. W tym przypadku, podróżnemu z zakupionym biletem przysługuje zwrot pieniędzy. Decyzja kierownika jest podejmowana w zależności od liczby pasażerów, trasy, którą pociąg obsługuje oraz spodziewanej frekwencji. Niezależnie od miejsca przewozu, za rower odpowiada podróżny. – Bardzo ważne jest i chcę podkreślić, że decyzja odmowna nie wynika z niechęci personelu pokładowego do rowerzystów, tylko z konieczności zapewnienia bezpiecznego przejazdu i zagwarantowania miejsca dla wszystkich pasażerów – zaznacza Głuszek.

 

Jedziesz z grupą  zgłoś przejazd wcześniej

W sezonie letnim często spotyka się przejazdy grup rowerzystów. –  Przypominam, że jeśli rowerów jest więcej niż 6, obowiązkiem jest zgłoszenie takiego przejazdu przewoźnikowi minimum 14 dni wcześniej, wystarczy zadzwonić. Jeśli mamy takie informacje, możemy podstawić dłuższy skład albo poinformować innych pasażerów, że w tym pociągu przewóz rowerów nie będzie możliwy. Brak zgłoszenia przejazdu może być powodem odmowy zabrania na pokład pociągu większej, niż oznaczona na taborze, liczby rowerów – zaznacza dyrektor Głuszek z PKP SKM w Trójmieście.

 

PolRegio            

Spółka Polregio obsługuje połączenia w trakcji elektrycznej na linii z Gdańska przez Tczew do Elbląga, Iławy i Bydgoszczy oraz na liniach spalinowych na Powiślu, Kociewiu, a także na Hel.  Rowery można przewozić w każdym pociągu, który w rozkładzie jazdy jest oznaczony piktogramem roweru. W pociągu może być wyznaczony wagon rowerowy, wtedy pierwszeństwo przejazdu takim wagonem przysługuje kolarzom. W przypadku, kiedy takiego wagonu nie ma, rowery można przewozić w miejscach oznaczonych. Można również przewozić rower w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Podobnie jak w przypadku SKM w Trójmieście, także kierownik pociągu PolRegio może odmówić przewozu roweru, jeśli zagraża to bezpieczeństwu innych podróżnych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.