Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Pieką rogale z lawendą i mają sposób na marynowanego dorsza. Nowi członkowie Sieci Regionalnego Dziedzictwa [GALERIA]

Pieką rogale z lawendą i mają sposób na marynowanego dorsza. Nowi członkowie Sieci Regionalnego Dziedzictwa [GALERIA]

Wręczenie certyfikatów Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie nowym producentom żywności. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to utworzona 11 lat temu w Szwecji organizacja, która ma za zadanie ułatwić mieszkańcom dostęp do regionalnej żywności. Do sieci, 12 lutego 2019 r. dołączyło ośmiu nowych członków z Pomorza. Są wśród nich m.in. kawiarnia z Gdańska, gospoda ze Swołowa oraz gospodarstwa rolne i agroturystyczne produkujące tradycyjną żywność.

 

Do Sieci Regionalnego Dziedzictwa – Pomorskie należy już 58 producentów żywności z województwa.

 

Nowi członkowie sieci

O nadanie certyfikatu mogą starać się producenci surowców w rolnictwie, ogrodnictwie i rybołówstwie, przetwórcy żywności, restauracje i inne obiekty gastronomiczne lub hotelarskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Głównym kryterium członkostwa w sieci jest korzystanie z lokalnych surowców do produkcji żywności i potraw, kultywowanie tradycji kulinarnych, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu. Właścicielem znaku Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie jest marszałek województwa pomorskiego i to on nadaje certyfikaty i prawo do posługiwania się nim.

Symbolem charakterystycznej białej czapki kucharskiej w województwie pomorskim może oznaczać swoje produkty już 58 obiektów i producentów żywności. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, 12 lutego 2019 r. uroczyście przyjęto ośmiu kolejnych członków. — Województwo pomorskie jest bardzo zróżnicowanym kulturowo regionem – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. — Na tej bogatej mapie kulturowej dużą rolę odgrywa właśnie dziedzictwo kulinarne. Państwo, jako wytwórcy, utrzymujecie to dziedzictwo przekazując przepisy i doświadczenia kulinarne swoim mam i babć kolejnym pokoleniom. Dla nas to jest niezwykle ważne, gdyż to wpływa na odbiór całego regionu – dodał.

Do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego dołączyli wytwórcy takich produktów, jak rogale z lawendą, sery i produkty mleczarskie i dżem z borówki amerykańskiej. Są też: restauratorzy oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych serwujących dania regionalne i ryby z własnego połowu.

 

 

Lista podmiotów, które 12 lutego 2019 r. otrzymały certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego:

  1. Gospodarstwo Agroturystyczne Lawendowa Osada, ul. Młyńska 6a, 83-047 Przywidz
  2. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, ul. Warszawska 41, 82- 100 Nowy Dwór Gdański
  3. Gospoda Swołowo, Swołowo 8, 76-206 Swołowo
  4. Restauracja Zatoka Smaków, ul. Portowa 35, 84-140 Jastarnia
  5. Gospodarstwo Agroturystyczne Zyta Górna, ul. Lecha Wałęsy 2, 83-322 Zgorzałe
  6. Kafëbë Coffee&Bistro, ul. Piwna 64/65, 80-831 Gdańsk
  7. Gospodarstwo Rolne Wojciech Penkowski, ul. Słoneczna 9, Karwieńskie Błoto I, 84-105 Karwia
  8. Restauracja Piwniczka, ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork
     

Szczegółowe informacje o sieciach regionalnych i firmach członkowskich można znaleźć na stronie Culinary Heritage, natomiast wykaz podmiotów i spis warunków posiadania certyfikatu Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie są dostępne na portalu Pomorskie.eu 

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska