Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Raperzy 50+ i komiks o średniowiecznym Pomorzu. Aż 400 tys. zł dla twórców kultury z województwa pomorskiego. Gala wręczenia stypendiów [GALERIA]

Raperzy 50+ i komiks o średniowiecznym Pomorzu. Aż 400 tys. zł dla twórców kultury z województwa pomorskiego. Gala wręczenia stypendiów [GALERIA]

Stypendyści marszałka 2018

Na stypendia dla artystów marszałek województwa pomorskiego przeznaczył o 100 tys. zł więcej niż w zeszłym roku. Dzięki temu dofinansowanie otrzyma rekordowa liczba twórców – 110 osób. Przeznaczą je m.in. na wydanie wierszy, nagranie płyt, przygotowanie komiksów, wystaw i warsztatów artystycznych.

 

AKTUALIZACJA 14.03.2018

Gala wręczenia stypendiów odbyła się 14 marca 2018 r. w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył dyplomy wszystkim obecnym stypendystom. Dodatkowo wyróżnił dwóch wybitnych artystów. Byli to Stanisław Gierada i Andrzej Piwarski. Za wyjątkową i wieloletnią działalność artystyczną, twórcy odebrali Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego. 

____

 

Stypendia dla twórców kultury wręczane są już po raz 17. Przyznawane są osobom, które zajmują się działalnością artystyczną, upowszechnianiem kultury bądź opieką nad zabytkami. Podstawowym warunkiem jest zamieszkanie na terenie województwa pomorskiego lub realizowanie projektu na jego terenie.

 

100 tys. zł więcej

Kwota na stypendia marszałka w tym roku została zwiększona – z 300 tys. zł na aż 400 tys. zł. Dzięki temu z pomocy finansowej skorzysta 110 artystów. O stypendia ubiegało się w sumie 289 osób. Wysokość wsparcia waha się między 6 a 1,5 tys. zł. Przy ocenie wniosków komisja zwracała uwagę na tematykę projektu, jego zasięg terytorialny i kwotę dofinansowania, która realnie przyczyniałby się do realizacji zadania. Znaczenie miała też poprawność złożonej dokumentacji. – Co roku o stypendium marszałka ubiega się coraz więcej osób. W pierwszej edycji było ich 15, w tym mogliśmy dofinansować aż 110 twórców – mówi Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Wnioski składają artyści uznani już na rynku, chcący podsumować swoją działalność, jak i debiutanci, potrzebujący pieniędzy na realizację pomysłów – wyjaśnia Zawistowski.

 

Hafty, wiersze, muzyka, filmy i fotografie

Wśród artystów ubiegających się o stypendium byli twórcy z całego regionu, zarówno z Trójmiasta, jak i z Chojnic, Słupska, Ustki czy Helu. Dzięki temu każdy rodzaj projektu, nawet reprezetujący sztukę regionalną czy ludową, ma szansę na realiazację. – Postanowiliśmy wyróżnić najbardziej kreatywne pomysły – mówi Władysław Zawistowski,  – Dofinansowanie ma pomóc artyście stworzyć konkretne dzieło, np. nagrać płytę, napisać i wydać książkę, stworzyć cykl obrazów, a nawet wyhaftować obrusy i serwetki. Co roku o stypendium stara się duża grupa muzyków. Są to i przedstawiciele muzyki klasycznej, i rockowej, jazzowej czy bardzo szeroko rozumianej muyzki nowoczesnej – wymienia Zawistowski.

Stypendium marszałka dostała m.in. Honorata Maritn, znana gdańska performerka, która w ubiegłym roku otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Spojrzenia 2017, organizowanym przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Razem z Emilią Orzechowską przygotują projekt „Na jagody”. Kazimierz Lemańczyk z Chojnic namaluje komiks o średniowiecznym Pomorzu, Stefan Stankiewicz przygotuje retrospektywną wystawę malarstwa w Pałacu Opatów w Oliwie, natomiast Lidia Czaplewska z Melanowa wyszyje obrusy i serwety hafciarskie oraz poprowadzi warsztaty i kółka rękodzielnicze.

Wśród artystów wybranych przez komisję jest też Tomasz Kot, który napisze książkę o sprawach kryminalnych w Trójmieście w latach 1945-50 na tle epoki i lokalnych wydarzeń historycznych. Karol Szwarz w ramach Trójmiejskiej Sceny HipHop 50+ (HH50+) wyda płytę z muzyką, a Magdalena Biodrowicz (Salcia Hałas) razem z pacjentami Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku napisze scenariusz.

Pełna lista stypendystów marszałka województwa pomorskiego w dziale Ogłoszenia i Komunikaty.

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.