Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f2faf1fc-6c77-4a04-8b44-c43de3c86d24.jpg Prestiżowa konferencja w Gdańsku. Naukowcy i eksperci będą dyskutować o gotyckiej architekturze

Prestiżowa konferencja w Gdańsku. Naukowcy i eksperci będą dyskutować o gotyckiej architekturze

Kościół św. Katarzyny i Wielki Młyn w Gdańsku

Ponad 100 ekspertów z całej Europy weźmie udział w międzynarodowej konferencji poświęconej architekturze gotyckiej i jej znaczeniu dla rozwoju turystyki. Wydarzenie odbędzie się 25-26 kwietnia 2019 r. w Dworze Artusa oraz kościele św. Jana w Gdańsku.

 

Mija 11 lat odkąd Gdańsk wstąpił do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Skupiający 58 miast w Niemczech, Polsce i Danii szlak to efekt dwóch projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które powstały przy dużym współudziale polskich ekspertów.

– Przez ponad dekadę powstało dużo dobrych przykładów adaptacji i promocji średniowiecznej architektury. Dziś każdy kojarzy z gotykiem Chełmno, Toruń czy Malbork. W tym gronie powinien znaleźć się także Gdańsk, który może się szczycić wieloma udanymi projektami i realizowanymi obecnie pomysłami – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Architektura i turystyka

W czwartek, 25 kwietnia 2019 r. w gdańskim Dworze Artusa ponad 100 uczestników z całej Europy wysłucha 17 wykładów naukowców i ekspertów z Pomorza i Kujaw, a także podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z konserwacją i adaptacją obiektów gotyckich, a także ich promocją w turystyce.

– Bardzo nas cieszy fakt, że to właśnie w Gdańsku odbędzie się to prestiżowe spotkanie. Nasze liczne, gotyckie zabytki są jednym z najważniejszych magnesów, przyciągających co roku wielu turystów – mówi Łukasz Wysocki, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Dzień później, 26 kwietnia odbędzie się oprowadzanie po kościele św. Jana, podczas którego zostaną poruszone problemy związane z odbudową i adaptacją obiektu sakralnego na potrzeby centrum kultury.

 

Gotyk w Gdańsku

Konferencja:

  • 25 kwietnia 2019 r., czwartek, godz. 9.30
  • Dwór Artusa
  • Oddział Muzeum Gdańska
  • Długi Targ 43/44
  • Gdańsk

Zwiedzanie:

  • 26 kwietnia 2019 r, piątek, godz. 10.00
  • Kościół św. Jana (Nadbałtyckie Centrum Kultury)
  • ul. Świętojańska 50
  • Gdańsk

Do pobrania: program konferencji

 

O gotyku będzie także informowała niewielka wystawa planszowa, którą będzie można obejrzeć nieopłatnie przed albo w przedsionku Dworu Artusa do końca maja 2019 r.

Plakat Gotyk w Gdańsku

 

Organizatorami konferencji są: Gdańska Organizacja Turystyczna, stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego oraz Muzeum Gdańska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Wiesław Długokęcki oraz przewodniczący stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego Christoph Pienkoß.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.