Regulację będą obowiązywać od północy 1 kwietnia przez dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.  

 

To może być kluczowy moment

Liczba chorych na COVID-19 w Polsce stale rośnie. Przekroczyła już 2 tys. osób – Podjęliśmy decyzję ws. kolejnych obostrzeń. Musimy dalej ograniczać dystans społeczny – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej mającej miejsce 31 marca w południe. – Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad! – dodał.

 

Mniej klientów w sklepach

Nowe regulacje w dużej mierze dotyczą handlu i usług. Od 1 kwietnia 2020 r. do każdego sklepu i punktu usługowego będzie mogło jednocześnie wejść tyle osób ile wynosi iloczyn liczby kas i 3. Oznacza to np. że jeśli w danym sklepie jest 5 kas, to w tym samym momencie może w nim przebywać maksymalnie 15 osób. Co ważne, liczy się ogólna liczba kas, a nie czynnych kas w danym momencie. Na rynkach i targowiskach, przy jednym stoisku nie będzie mogło być więcej, niż 3 osoby. W placówkach Poczty Polskiej limit wyniesie 2 osoby na jedno okienko. W weekendy zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.

 

I nowe zasady bezpieczeństwa

Ograniczenie liczby klientów to nie jedyna zmiana, jaka dotyczyć będzie handlu. Od 2 kwietnia wszyscy klienci będą mieli obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach. Dodatkowo zostaną wprowadzone godziny handlu tylko dla seniorów powyżej 65. roku życia. Oznacza to, że pomiędzy 10:00 a 12:00 sklepy i punkty usługowe będą otwarte tylko dla nich. W pozostałych godzinach zakupy będą mogli robić wszyscy.

 

Kwarantanna dla każdego

Rozszerzona została także liczba osób podlegających kwarantannie. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą skierowaną na kwarantannę. Dotyczy to zarówno osób powracających z zagranicy, jak i mających kontakt z osobą zakażoną.

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Najważniejszym ograniczeniem będzie konieczność zachowania dwumetrowego odstępu pomiędzy ludźmi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Z tego obowiązku wyłączeni będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki oraz osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Młodzież i dzieci do 18. roku życia poza domem będą mogły przebywać tylko i wyłącznie w towarzystwie rodzica lub opiekuna prawnego. W komunikacji publicznej w dalszym ciągu obowiązywać będą zasady wprowadzone tydzień temu.

 

Nieczynne hotele

Dodatkowo w całym kraju dla ruchu turystycznego zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe. Nie będzie to dotyczyć tych jednostek, gdzie odbywa się kwarantanna lub realizowane są noclegi dla personelu medycznego. Z hoteli będą mogły korzystać także osoby wykonujące obowiązki służbowe. Oprócz obiektów noclegowych zamknięte będą zakłady fryzjerskie czy salony kosmetyczne. Co ważne, tego typu usług nie będzie można również świadczyć w domu klienta.    

 

Zamknięte parki

Od 1 kwietnia 2020 r. zostanie wprowadzony zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych. Dotyczy to między innymi parków, zieleńców, promenad, czy ogródków jordanowskich. Nieczynne będą także wypożyczalnie rowerów miejskich.

 

Będą też kary

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że łamanie wprowadzonych zasad  będzie egzekwowane przez Policję. – Musimy przestrzegać rygorów, które wprowadzamy, dlatego też te dodatkowe kary, które pojawiają się w rozporządzeniu, ustawie, od 5 tys. do 30 tys. zł, a nawet przy notorycznym łamaniu – kara ograniczenia wolności – podkreślił. Zarządzone obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia lub do odwołania.

Aktualne informacje i zalecenia Rządu RP w sprawie koronawirusa w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej