Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0d7d82ff-e245-4b89-8e37-1c0c74c7d46c.jpg Nie masz pomysłu na ostatni weekend września? Wybierz się na spływ kajakowy i korzystaj z nowych przystani

Nie masz pomysłu na ostatni weekend września? Wybierz się na spływ kajakowy i korzystaj z nowych przystani

Wygodna przystań na Brdzie między Mylofem a Woziwodą czeka na kajakarzy. Fot. archiwum UMWP

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w województwie pomorskim oddano do użytku siedem nowych przystani, stanic wodnych oraz miejsc wypoczynku. Miłośnicy sportów wodnych mogą już korzystać z kolejnych wygodnych pomostów, przenosek i przystani kajakowych m.in. na środkowym i dolnym odcinku Słupi, na Brdzie oraz Wierzycy.

 

Od ponad roku trwa realizacja projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe. Od września 2018 roku w Pomorskiem wodniacy korzystają z ponad 60 zupełnie nowych miejsc rekreacji wodnej: przenosek, przystani wodnych, stanic, suszarek dla kajaków oraz miejsc wypoczynku i bezpiecznego palenia ognisk.

 

Kajakiem po rzece Słupi

Nowe przenoski, przystanie kajakowe, pomosty i suszarki na kajaki stanęły w Krzyni, Leśnym Dworze (gm. Dębnica Kaszubska) oraz w Słupsku na rzece Słupi. To bardzo różnorodny odcinek rzeki, a trudność spływu określana jest na poziomie średnim. Na trasie można podziwiać duże kompleksy leśne, ładne i czyste jeziora oraz dziką przyrodę. Jednak szlak jest ciekawy także ze względu na cały ciąg zabytkowych elektrowni wodnych.

Po modernizacji na szlaku środkowego i dolnego odcinka rzeki na wodniaków czekają wygodne miejsca na ognisko, wiaty oraz stoły z ławami. W Słupsku na przystani posadowiono także budynek, w którym są kuchnia i łazienka z prawdziwego zdarzenia, gdzie turyści mogą się odświeżyć i przygotować obiad.


Nowa przystań kajakarska na Słupi w Krzyni (gm. Dębnica Kaszubska). Fot. archiwum UMWP

 

 

Ponadto, w Soszycy (gm. Parchowo) nad brzegiem Słupi powstała nowoczesna i wygodna przystań kajakarska. Znajdują się tutaj nie tylko wiaty, miejsce na ognisko, stoły z ławami i tablice informacyjne, ale i budynek sanitarny oraz mała kuchnia. Nowe udogodnienia dla kajakarzy są przystosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne (w tym również łazienki i prysznice).


Nowa infrastruktura przygotowana także dla niepełnosprawnych kajakarzy w Soszycy (gm. Parchowo). Fot. archiwum UMWP

 

Dzika Wierzyca dla zaawansowanych

Także rzeka Wierzyca w Wielkim Podlesiu nad jeziorem Zagnanie oraz w Kościerzynie nad jeziorem Wierzysko zyskała nowe miejsca dla kajakarzy. Przystanie zostały wyposażone w wiaty, pomosty oraz ławy ze stołami. Dzięki temu miejsca te stały się idealne do rozpoczęcia spływu kajakowego. Wyruszając z Kościerzyny, można dopłynąć aż do Gniewu. To łącznie 154 km wodnej przygody.

Spływ Wierzycą z pewnością spodoba się doświadczonym kajakarzom, gdyż rzeka prowadzi przez dzikie i rzadko zamieszkałe tereny. Posiada wysokie, zarośnięte, niedostępne brzegi, a w jej nurcie można spotkać wiele zwalonych drzew i ukrytych pod wodą głazów. Wierzyca meandruje, często zmienia kierunek, przez co bywa bardzo zdradliwa.


Przystań dla kajakarzy nad jeziorem Wierzysko (gm. Kościerzyna). Fot. archiwum UMWP

 

Ulubienica kajakarzy – Brda

Środkowy odcinek rzeki Brdy, ze względu na swój charakter, uważa się z jeden z najbardziej ulubionych przez kajakarzy. Dlaczego? Rzeka płynie tu spokojnie i wolno, więc jest idealna na spływy rodzinne z dziećmi i wypoczynek na wodzie.

Od niedawna wodniacy wybierający Brdę mają do dyspozycji nowe miejsca na rozpalenie ogniska, wiaty, stoły z ławami oraz pomost. Urokliwą przystań kajakową można znaleźć na 28-kilometrowym odcinku pomiędzy Mylofem a Woziwodą w miejscowości Brda.


Wygodna przystań na Brdzie czeka na kajakarzy. Fot. archiwum UMWP

 

Budowa i modernizacja szlaków to przedsięwzięcie samorządu województwa pomorskiego. Łącznie w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe do 2022 roku zostanie wykonanych aż 230 różnorodnych zadań inwestycyjnych na 15 pomorskich rzekach. Powstają m.in. nowe pola biwakowe, stanice kajakowe, miejsca wodowania, przenoski. Ponadto, szlaki zostaną oznakowane zgodnie z obowiązującymi standardami. Wartość projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe to 58 mln zł. Więcej informacji o projekcie na stronie Departamentu Turystki UMWP.

 

Czyt. więcej: Dziewięć nowych miejsc dla kajakarzy na Pomorzu 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.