Poradnia Stomatologiczna dla Osób Niepełnosprawnych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni (spółka Szpitale Pomorskie) działa od października 2019 r. To trzecie, po Gdańsku (Szpital św. Wojciecha) i Słupsku (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny), takie miejsce w województwie pomorskim, z którego za darmo, gdyż w ramach kontraktu z NFZ, mogą korzystać mieszkańcy regionu.

 

Będzie nowy sprzęt

Szpitale Pomorskie, w skład których wchodzi Szpital św. Wincentego a Paulo, za 170 tys. zł planują kupić niezbędne wyposażenie medyczne, które będzie służyło niepełnosprawnym pacjentom podczas leczenia stomatologicznego. – Z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego podczas XIX sesji sejmiku na sprzęt medyczny przekazaliśmy 170 tys. zł – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Środki te pozwolą Poradni Stomatologicznej dla Osób Niepełnosprawnych w Gdyni na zakup niezbędnego wyposażenia. Będą to m.in.: aparat do znieczulenia oraz wiertła stomatologiczne. Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku, dzięki przekazanym z budżetu województwa środkom, kupiono unit stomatologiczny wraz z wyposażeniem, stół zabiegowy i aparat RTG z radiowizjografią – dodała Kapała-Sokalska. W tym roku planowany jest też zakupu fizjodyspensera (służy do specjalistycznych zabiegów).

 

Dla kogo jest poradnia?

Ambulatoryjna pomoc stomatologiczna jest udzielana w znieczuleniu ogólnym osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności posiadającym wskazania do tego typu leczenia. Są to: dzieci i młodzież do 16. roku życia (z orzeczeniem o niepełnosprawności), osoby pomiędzy 16. a 18. rokiem życia (z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym) oraz osoby powyżej 18. roku życia (z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych). Rejestracja do poradni czynna jest od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 58 726 08 60.

 

Jaka pomoc jest udzielana?

W ramach leczenia wykonywane są świadczenia z zakresu stomatologii zachowawczej, dziecięcej oraz chirurgii stomatologicznej. Leczone są m.in.: ubytki próchnicowe, usuwany jest kamień i złogi nazębne, przeprowadzana jest profilaktyka przeciwpróchnicowa, a także leczenie chirurgiczne np. usuwanie zniszczonych zębów.  Co ważne, dzięki znieczuleniu w trakcie w jednego zabiegu można wyleczyć kilka zębów.

 

Jak przebiega leczenie?

Z leczenia przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym w poradni mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Pacjenci są konsultowani. Pobierana jest krew i przeprowadzane są inne konieczne badania. Potrzebna jest też konsultacja anestezjologiczna. Chory, w dniu zabiegu, po przyjęciu do poradni, trafia na salę operacyjną, na której jest właściwie przygotowywany przez pielęgniarkę anestezjologiczną i wprowadzany w stan znieczulenia ogólnego przez lekarza anestezjologa. Po zabiegu pacjent jest wybudzany i przez kilka godzin obserwowany przez lekarzy i pielęgniarki.

 

Dlaczego tak ważne jest znieczulenie?

Większość ludzi boi się wizyty u stomatologa. Natomiast w przypadku osób z różnym stopniem niepełnosprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej trudne może być nie tylko pokonanie lęku, ale samo wytłumaczenie. U niepełnosprawnych umysłowo problemy pojawiają się na poziomie komunikacji. Często nie ma możliwości nawiązania kontaktu z chorym. Ponadto, trudności dotyczą np. przyjęcia optymalnej pozycji do leczenia oraz utrzymania jej przez czas konieczny do przeprowadzenia zabiegu. Nie ma też możliwości zbadania pacjenta, opowiedzenia o tym, co i jak będzie wykonywane. Dodatkowe trudności powoduje specyfika niektórych schorzeń.

 

Kto pracuje w poradni?

W poradni są dwa zespoły. Pierwszy stomatologiczny składa się z lekarzy stomatologów: specjalisty chirurgii stomatologicznej, specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej i lekarza prowadzącego leczenie zachowawcze. Zespół lekarzy pracuje pod kierownictwem dr. n.med. Marcina Niekry, specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej. W jego skład wchodzi także pielęgniarka operacyjna i dwie wykwalifikowane asystentki/higienistki stomatologiczne.

Drugi zespół anestezjologiczny składa się z lekarza specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii oraz z wykwalifikowanej pielęgniarki anestezjologicznej. Ważne jest też to, że zabiegi odbywają się w nowej sali operacyjnej, przy bloku operacyjnym Oddziału Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowej. Dzięki temu, że poradnia funkcjonuje na terenie dużego ośrodka szpitalnego pacjenci mają zapewnioną dostępność kadry lekarskiej, anestezjologicznej oraz bezpieczny pobyt i dobrą opiekę pielęgniarską przed i po zabiegu.

 

Zobacz:

Poradnia stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych od października w gdyńskim szpitalu

Poradnia dla niepełnosprawnych w Gdyni bardzo potrzebna. Na zabiegi zapisują już na maj 2020 r. [WYWIAD]