Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d954ba85-2975-4035-b795-1a9aa2118d45.jpg Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego 2018. Co będzie się działo przy katedrze oliwskiej?

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego 2018. Co będzie się działo przy katedrze oliwskiej?

Święto Produktu Tradycyjnego, śledzie i wędliny

To już XII edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego. W Gdańsku-Oliwie, 17 czerwca 2018 r. na terenie przylegającym do katedry specjały kuchni regionalnej zaprezentuje ponad 50 wystawców. Będą przetwory z babcinej spiżarni, ciasta, ryby i wyroby wędliniarskie.

 

Impreza potrwa od godz. 9.00 do 17.00. Organizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie

W uliczce Biskupa Edmunda Nowickiego prowadzącej z parku do katedry stanie kilkadziesiąt drewnianych domków i straganów ze specjałami kuchni regionalnej. Będzie można spróbować żywności wytwarzanej w województwie pomorskim, według starych tradycyjnych metod i receptur – od ciast, po ryby i wyroby wędliniarskie. Swoje wyroby zaprezentują lokalni producenci, wytwórcy, stowarzyszenia, zrzeszenia rolników i koła gospodyń wiejskich. Wydarzenie rozpocznie msza o godz. 10.00 w intencji wszystkich ludzi zajmujących się rolnictwem i produkcją żywności.

 

 

 

 

Na straganach będzie można znaleźć przetwory w słoikach: konfitury, dżemy, syropy, soki pochodzące z gospodarstw albo surowców zebranych z okolic, które przetwarzają lokalne firmy. Będą domowe wypieki z Kaszub: kuch marchewny, kaszubski sernik na ziemniakach, rogaliki z wiśniami, młodzowy kuch z kruszonką, wafle gdańskie. Z Kociewia: fefernuski, grochowinki i bómbómy z dekla. Inne specjały to pomorskie miody, wędliny wieprzowe tradycyjnie wędzone, jak i wyroby typu zylc czy smalec oraz ryby morskie i jeziorne. Nie zabraknie też truskawki kaszubskiej. Mimo suszy w ostatnich dniach, producenci zapewnią, że aromatycznych czerwonych owoców z Pojezierza Kaszubskiego będzie pod dostatkiem. Ich aromat i smak doceniła Unia Europejska, nadając truskawce kaszubskiej znak żywności wysokiej jakości Chronione Oznaczenie Geograficzne.

 

Najlepsze potrawy

Przy Pałacu Opatów odbędzie się Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” na najlepszą pomorską potrawę i najlepszy produkt. Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego, to również okazja do poznania i spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tej chwili jest na niej aż 178 wyrobów spożywczych zarejestrowanych przez pomorskich wytwórców. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw.

W czasie Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego nie zabraknie też unikatowego rękodzieła. W ramach Letniego Jarmarku Etnograficznego ogród przed Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego jak co roku będzie zapełniony dziełami artystów sztuki ludowej z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław. Będą też wspólne zabawy edukacyjne. Na stoisku Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku pod nazwą: Ogród – ostoja przyrody rodzimej, będzie można stworzyć własny ogród! Posłuży do tego interaktywna makieta, która pomoże ukształtować ogród przyjazny rodzimym gatunkom i dobrać elementy nawiązujące do naszego klimatu. Każdy przydomowy ogród tworzy unikatowy i jedyny w swoim rodzaju świat, który stworzony przez człowieka i przy jego drobnej pomocy może stać się ostoją dzikiej przyrody.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.