Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/57308fa0-ea9b-4c1d-8a93-eab1c7297704.jpg Pomorskie najlepsze wśród województw w zakresie sprawności ochrony zdrowia. Trzy wyróżnienia od PwC

Pomorskie najlepsze wśród województw w zakresie sprawności ochrony zdrowia. Trzy wyróżnienia od PwC

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ze statuetką w Europejskim Centrum Solidarności

Województwo pomorskie otrzymało nagrody w trzech kategoriach: indeks sprawności ochrony zdrowia, poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz efektywna gospodarka finansowa. Statuetki odebrał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w ECS-ie w Gdańsku 3 kwietnia 2019 r.

 

PricewaterhouseCoopers po raz czwarty dokonał analizy Indeksu sprawności ochrony zdrowia.

 

Na czym polegała analiza?

Indeks to badanie porównawcze między województwami. Bierze pod uwagę kluczowe obszary, które reprezentują trzy główne cele, jakim powinien być podporządkowany system ochrony zdrowia. Chodzi o poprawę stanu zdrowia mieszkańców (50 proc.), efektywną gospodarkę finansową oraz jakość konsumenckiej opieki zdrowotnej (po 25 proc.). Ocena opiera się na 41 wskaźnikach określających, w którym regionie system ochrony zdrowia działa lepiej, a w którym gorzej. Wskaźniki pokazują punkt widzenia m.in.: obywatela/pacjenta, rządu/płatnika, profesjonalisty medycznego.

 

Pomorskie liderem sprawności ochrony zdrowia

Nasz region został najlepiej ocenionym województwem w ujęciu całościowym w Indeksie sprawności ochrony zdrowia 2018. W ogólnej ocenie województwo pomorskie zdobyło 127 pkt, drugie miejsce ex aequo z 125 pkt zajęły śląskie i małopolskie. Trzecia lokata przypadła Wielkopolsce (119 pkt). Na końcu tabeli znalazły się województwa łódzkie (99 pkt) i opolskie (90 pkt.).

– Cieszę się, że prywatna i tak prestiżowa firma jak PwC doceniła starania pomorskiego samorządu w kontekście ochrony zdrowia – mówił podczas Konwentu Marszałków Mieczysław Struk. – Jestem zaskoczony, że Pomorskie jest liderem wśród województw, pomimo tego, że jesteśmy na 3. miejscu od końca w algorytmie podziału środków na województwa na ochronę zdrowia. To, że znaleźliśmy się na podium oznacza, że dokładamy starań, aby opieka zdrowotna w naszym województwie była na najwyższym możliwym poziomie. Zdaję sobie sprawę z tego, że od wielu lat środki finansowe przeznaczane na ochronę zdrowia są niewystarczające. Liczę, że się to zmieni. Niestety Polska ma jeden z najniższych poziomów wydatków na służbę zdrowia. Według danych  Eurostatu w 2016 r. przeznaczano 700 euro na mieszkańca, co daje nam trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej. Ta nagroda jest też dla nas ogromnym wyróżnieniem i motywacją do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby nadal utrzymywać wysoki poziom oferowanych przez nas usług medycznych – komentował  wyróżnienie marszałek Mieczysław Struk.

– Dziękuję i gratuluję wszystkim interesariuszom opieki zdrowotnej w naszym województwie. Bez współpracy, wspólnych pomysłów, inicjatyw, wspierania i patrzenia w tym samym kierunku nie osiągnęlibyśmy tak wysokiego poziomu – dodała Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województw Pomorskiego.

 

Nasz region najlepszy w dwóch kategoriach

Pomorskie doceniono też za poprawę stanu zdrowia mieszkańców. Chodziło m.in. o badania profilaktyczne, szczepienia, zachorowania na gruźlicę i wskaźnik hospitalizacji cukrzyków. Otrzymaliśmy 179 pkt, drugie było województwo wielkopolskie (176 pkt), a trzecią lokatę zdobyło śląskie (173 pkt). Najmniej punktów przyznano łódzkiemu (127 pkt) i opolskiemu (126 pkt).

– W budżecie województwa pomorskiego zdrowie zajmuję drugą pozycję mówił Maciej Laszkiewicz, zastępca dyrektora departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Nagrody, które otrzymaliśmy oznaczają, że bardzo dobrze dysponujemy wydawanymi środkami. Budujemy nowe oddziały, bloki operacyjne, remontujemy i wyposażamy oddziały w tzw. szpitalach marszałkowskich. Dzięki temu pacjenci szybciej są diagnozowani i poprawia się komfort ich leczenia. Nadal będziemy strać się utrzymać wysoki poziom oferowanych usług medycznych, a także poprawiać te niedociągnięcia, które są w naszych kompetencjach – dodał Laszkiewicz.

Efektywna gospodarka finansów to kolejna kategoria, w której Pomorze zostało liderem (88 pkt). Oceniano takie kryteria jak np.: proporcja wydatków na leczenie jednodniowe w stosunku do szpitalnych, wydatki na opiekę długoterminową, liczba łóżek szpitalnych na 10 tys. ludności. Na drugim miejscu było kujawsko-pomorskie (86 pkt), a na trzecim – łódzkie (83 pkt). Najgorzej wypadły podkarpackie (56 pkt) i opolskie (53 pkt).

Natomiast w kategorii jakość konsumencka opieki zdrowotnej pierwsze miejsce zdobyło podkarpackie (88 pkt), kolejne lokaty przypadły ex aequo warmińsko-mazurskiemu i lubelskiemu (po 82 pkt). Trzecią pozycję zdobyło kujawsko-pomorskie (79 pkt). Na końcu listy znalazły się opolskie (56 pkt) i podlaskie (47 pkt). Brano pod uwagę takie zagadnienia jak m.in.: udział wydatków na zdrowie w przychodach gospodarstw domowych, dostęp do badań diagnostycznych i pomocy lekarskiej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.