Najlepszymi dyrygentami zostali Beata Śnieg-Wądołowska, dyr. Chóru Everyhere z Gdańska i Tomasz Chyła, dyr. Kameralnego Chóru Żeńskiego przy I LO w Kościerzynie. Nagrodę specjalną marszałka województwa pomorskiego i Grand Prix festiwalu otrzymał Chór Nadzieja z Nakła nad Notecią.
W kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie, 17 marca 2018 r. już po raz 12. odbył się Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. Zabrzmiały piękne pasyjne śpiewy – również luterańskie i prawosławne. Po raz piąty wręczono też nagrodę w konkursie kompozytorskim na kaszubską pieśń pasyjną. Publiczność nagrodziła Chór Młodzieżowy Kamerton z Jaświł.
O festiwalu
Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej jest festiwalem ogólnopolskim, organizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie. W tym roku zgłosiło się 26 chórów, ale niestety, grypa wykluczyła 3 zespoły ze zmagań konkursowych. – Przyjechaliśmy z Białostocczcyzny po raz pierwszy na festiwal w Kielnie. Panuje tu wspaniała atmosfera, jest wiele chórów z różnych części Polski. Liczyliśmy na nagrodę, ale poziom jest tak wysoki, że musimy jeszcze dużo ćwiczyć. Będziemy walczyć, może w przyszłym roku nam się uda zdobyć jakieś trofeum – mówił Władysław Szwejkowski z Chóru Bell Canto z Jaświł.
Jury konkursowe
W tym roku festiwal miał charakter ekumeniczny. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, gdyż uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Komisja konkursowa w składzie:
- prof. Anna Fiebig – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (przewodnicząca)
- prof. Marek Rocławski – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
- dr hab. Mariusz Mróz – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
- Tomasz Fopke – prezes Rady Chórów Kaszubskich
miała trudne zadanie i bardzo długo obradowała.
Tegoroczne nagrody
Grand Prix Festiwalu – statuetka festiwalowa Via Domini – Chór Nadzieja, Nakło nad Notecią, dyr. Michał Gacka
Nagroda za najlepsze wykonanie pieśni w języku kaszubskim – Kameralny Chór Żeński przy I LO w Kościerzynie, dyr. Tomasz Chyła; Chór Music Everyhere z Gdańska, dyr. Beata Śnieg-Wądołowska
I miejsce w kategorii schole i zespoły wokalne – Parafialna Schola Liturgiczna przy parafii NMP Królowej Różańca Świętego, Gdańsk, dyr. Filip Cieszyński
I miejsce w kat. chóry i zespoły kameralne –Chór Appasionata w Lubawie, dyr. Marek Józefowicz
I miejsce w kat. chóry i zespoły młodzieżowe – Kameralny Chór Żeński przy I LO w Kościerzynie, dyr. Tomasz Chyła
I miejsce w kat. chóry działające przy instytucjach kultury – Chór Music Everyhere, Gdańsk, dyr. Beata Śnieg-Wądołowska
II miejsce w kat. chóry działające przy instytucjach kultury – Wejherowski Chór Mieszany Camerata Musicale, Wejherowo, dyr. Aleksandra Janus
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu przewodniego „Kyrie z Mszy XI” – Chór Nadzieja z Nakła nad Notecią
Wyróżnienie dyplomem specjalnym – Chór Appasionata z Gniewina
Nagroda publiczności – Chór Młodzieżowy Kamerton z Jaświł, dyr. Tomasz Klubowicz
Ogólnopolski konkurs kompozytorski na kaszubską pieśń pasyjną
Festiwalowi towarzyszył 5. konkurs na kompozycję chóralną do tekstu w języku kaszubskim. Tekst napisał prof. o. Adam Ryszard Sikora. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 14 kompozycji. – Dzięki tej edycji konkursu mamy już około 40 nowych kompozycji wielkopostnych w języku kaszubskim. To wielka wartość dodana tego festiwalu – powiedział Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Te kompozycje można usłyszeć na konkursach w całej Polsce. W tym roku pierwsze miejsce zajął Filip Cieszyński.
Fot. Bożena Micun-Gusman